نقطه عطفی برای تاریخ استان سیستان و بلوچسان

کمک به رشد اقتصادی استان سیستان و بلوچستان
ایده ها وطرح های اقتصادی و ابتکاری خود را اینجا مطرح کنید
شناخت استعدادهای بازرگانی سیستان و بلوچستان
ارائه ی راهکار برای رشد اقتصادی ، از شمال تا جنوب استان

مدیر انجمن: 4z4

آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

Re: نقطه عطفی برای تاریخ استان سیستان و بلوچسان

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

منتظر خبرت هستیم. فقط به شرطی که لینک به وبلاگ خودت ندی. همینجا بگی ببینیم چی شده :ugeek:
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
sistankadeh
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: زابل
تماس:

پست خوانده نشده توسط sistankadeh »

با سلام
در آخر بهمن امسال در هفته ای به نام هفته فرهنگی سیستان و بلوچستان در مورد سیستان و بلوچستان به مدت یک هفته بحث خواهد شد.
اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد البته در مبحثی جدید
موفق باشید
تصویر
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

تقی جان لطفا محل آن را هم ذکر کن.
اینجور نشستها خیلی مفیده ، امیدوارم از نتایجش به خوبی استفاده بشه... ;)
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

سلام

آقا تقی ممنون که جوابم رو دادی!!
با اين كه به نظر سوالات شما به موضوع بر نمي گردد جوابتون رو ميدم.

این سئوال ها هدفدار بودند که هدفم رو هم گفته بودم!!

1: منطقه جغافيايي سيستان خشك و دشت ولي بلوچستان كوهستاني پر آب و ...

منظورم جغرافیای سیاسی بود!!
دزست هست که بلوچستان کوهستانی هست اما پر آب نیست!!
و کوهستانی بودن برای توسعه یک منطقه میتونه باعث ایجاد سختی هایی بشه!!

در ضمن بی آبی مشکل بزرگ کل استان هست!! که رو کشاورزی استان تاثیر خودش رو گذاشته!!

دقت كنيد چون از هم جدا شديم ديگه اينو بكار نمي بريم.

این جمله چیزی که تو ذهن شماست و بحث باید و ضرورت شما رو کامل تشریح میکنه!!

ترجیح میدم حرفی بابتش نگم!!

2: بخشيد شما به زاهدان سر زده ايد و دقت كرده ايد كه سه گروه داريم بلوچ و سيستاني و بيرجندي. اين مهاجرت ها به هر دليلي دليل و پاسخ قانع كننده اي به سوال من نمي شود. وقتي مهاجرت صورت گيرد فرهنگ هم منتقل ميشود قوميت و ... كه بماند جاي خودش.[quote/]

حرف شما درست اما مهاجران زاهدان از سه دسته ای که گفتین بیشتر هستند!!

در ضمن اگر از بزرگان فامیل بپرسید در تاریخ معاصر سیستان بلوچها به سیستان مهاجرت نکردند و برخی مناطق سیستان حاکمان و سرداران بلوچ داشته!!

جز ميانكنگي دوستمحمد هم بلوچ دارد و در خود زابل هم دوستان بلوچي هستند و..

لطفا اطلاعات جامعه شناختی خودتون رو بروز کنین!!

بخش میانکنگی به دلیل هم مرز بودنش با افغانستان مهم هست اما از همه لحاظ در حقش ظلم شده و ...
باید عرض کنم خدمتتون که شهر هیرمند ( یا دوست محمد سابق)
مرکز بخش میانکنگی هست!!
و بیشتر طوایف بلوچ در این بخش زندگی می کنند!!

در مورد بقیه حرفاتون هم شما رو ارجاع میدم به حرفای بقیه دوستان که حرف حق زدند!!

اما این رو می دونم و اعتقاد و ایمان دارم که این مرز بندی که هم فکران شما هم زیاد هستند بزرگترین دلیل فلج شدن منطقه هست!!

بحث باید و ضرورت شما هم با منطق جور نیست!!
این امر یا باید و یا نباید اتفاق بیفته !! و استراتژِی عدم ضرورت شما به معنی" نباید" هست مگر که مجبور باشیم!!

از همه دوستان که بحث به اینجا کشید معذرت می خوام!!

اما این اتاق فکر جای مطرح کردن مباحث مهم و مباحثی هست که باید در موردش فکر کنیم و به نتیجه درست برسیم!!

و این نوع فکر کردن آقا تقی به نظر من از بزرگترین مشکلات جامعه ماست که این روزها ابعاد بزرگی از مشکلات حاصل از این فکر رو میبینیم و حس میکنیم!!
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
Admin
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
تماس:

بقیه دوستان نظرشون چیه.مهم نیست که درسته یا اشتباه ، اینجا طرز فکرمون رو می گیم و با هم و به هم کمک می کنیم... ;)
موج ها ياغيان دريايند
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

4z4 نوشته شده: بخش میانکنگی به دلیل هم مرز بودنش با افغانستان مهم هست اما از همه لحاظ در حقش ظلم شده و ... باید عرض کنم خدمتتون که شهر هیرمند ( یا دوست محمد سابق) مرکز بخش میانکنگی هست!! و بیشتر طوایف بلوچ در این بخش زندگی می کنند!!

از دید من به کل سیستان و بلوچستان ظلم شده. و البته دلیل این همه ظلم هم کسی نیست جز خودمون. ترجیح میدم این موضوع را باز نکنم.

4z4 نوشته شده:بحث باید و ضرورت شما هم با منطق جور نیست!!
این امر یا باید و یا نباید اتفاق بیفته !! و استراتژِی عدم ضرورت شما به معنی" نباید" هست مگر که مجبور باشیم!!

امیدوارم تقی ناراحت نشه ولی خب من هم با این قسمت حرفتون موافقم.
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
sistankadeh
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: زابل
تماس:

پست خوانده نشده توسط sistankadeh »

با سلام
من از حرف خودم که ضرورتا باید به سیستان برسیم بر نگشته ام ولی باید چند نکته رو یادآوری کنم.
1: اینجا یک سوءبرداشت از حرف من شده که من مخالف کار برای بلوچستانم در حالی که اینگونه نیست من در همین
تالار هم پستی در مورد رسوم بلوچی زده ام که خود گواه این است.
2: اگر دوستی بلوچ ÷یشنهاد همکاری به من بدهد صددرصد خواهم پذیرفت.
3: من با افکار کسانی که سیستان را از بلوچستان جدا میدانند و هر کدام را دنیایی متضاد، مخالفم و این ممکن است در ظاهر مخالف حرفم که ما با هم تفاوت داریم باشد ولی من به ضرورت کار دارم نه باید ها و نباید ها.
4: من سیستانی ام و در مورد بلوچستان هم زیاد نمی دانم (جز در حد مطالعاتم) که این خود باعث کم کاری من برای بلوچستان میشود. و خود این باعث سوق دادن من به سمت کار برای سیستان میشود نه بلوچستان.
5: منظور من از ضرورت کار برای سیستان کار فرهنگی است نه سیاسی و ... .
و ....
موفق باشید
تصویر
4L43
*** در حال رشد ***
*** در حال رشد ***

پست خوانده نشده توسط 4L43 »

سلام دقيقا منم با اين مطلب موافقم ،اصلاحات وفكر درست بايد ازخودمون شروع كنين 4z4 درست ميگه همينه كه باعث ميشه بيگانه فكر كنه كه ما از پس خودمون بر نمي ايم ،همينه كه غريبه ها به خودشون اجازه بدن هر حرفي بزنن :mad: ،شايد بشه گفت جريانه يه دست صدا ندارهست :!: :!:
آواتار کاربر
Admin
تماس:

امروز فضای کار و تلاش برای همه باز شده پس چرا از این فضا استفاده نکنیم؟
امروز استان ما رشد کرده سطح سواد در بین جمعیت استان بالا رفته!! پس چرا از این سواد استفاده نکنیم؟

دوستان عزیز امیدوارم این سایت بتونه کمکی به همه ما بکنه تا بتونیم در زندگیمون تغییری ایجاد کنیم.

بنظر من ریشه همه مشکلاتی که در حال حاضر گریبان گیر استان ما هست در ناشناخته موندن استعدادهای استان و بلفعل نشدن این استعدادها هست!!

اگه دقت کنیم در سالهای اخیر ورود به دانشگاه ها و مخصوصا تحصیل در رشته های فنی مهندسی برای افراد بومی استان خیلی راحتتر نسبت به قبل شده.نتیجه ی این فرآیند چیست؟ دانشجویانی از استان این فرصت را پیدا می کنند که بتونن به همراه اعتماد به نفس بالا برای رشد استان تلاش کنن.اما نکته ای که مطرح هست اینه که این کافی نیست دانشجو نباید به درس و امتحان اکتفا کنه و به موازات تحصیلاتش به دنبال آشنایی با توانمندیهای منطقه خودش و همچنین کسب دانش اقتصادی(مثلا در حد برنامه ریزی اقتصادی و تهیه پلن های پیشرفت) باشه.متاسفانه این مهم در دانشگاه هیچ جایگاهی نداره و منی که فارغ التخصیل می شم بدون این پیشنیازها می خوام وارد بازار کار بشم.
اما چاره چیه؟
به نظر من استاتید دانشگاه های ما اگه قلبشون واسه این مردم می تپه باید همایشهایی (هرچند کوچک ولی مفید) برای دانشجویان بومی برگزار کنند.نکته مهم اینه که این همایش باید توسط علاقه مندان به این مبحث برگزار بشه و در آن برنامه ریزی کنند و برای هر پلن یک تیم با یک مسئول تعیین کنن.وقتی خود جوش باشه مسایل مالی به میان کشیده نمی شه.
اما در این جلسات باید توانمندیها شناخته بشه ، طرح اقتصادی تحت نظر استاد مجرب ریخته بشه و بعد این تشکل به دنبال سرمایه گذار واسه طرح اقتصادی توجیه شده ی خودش بگرده.(جذب حمایت دولت ، بخش خصوصی و ... )
به نظر من دانشگاه می تونه با این اقدام به دانشجویان بومی روشهای مدیریت پروژه و تعامل گروهی رو یاد می ده و در نهایت دانشجوی ما هم دانش تخصصی و هم تجربه ی بازار را خواهد داشت.
موج ها ياغيان دريايند
سه کایی از پیام سیستانی
ارسال پست

بازگشت به “اتاق فکر”