نقطه عطفی برای تاریخ استان سیستان و بلوچسان

کمک به رشد اقتصادی استان سیستان و بلوچستان
ایده ها وطرح های اقتصادی و ابتکاری خود را اینجا مطرح کنید
شناخت استعدادهای بازرگانی سیستان و بلوچستان
ارائه ی راهکار برای رشد اقتصادی ، از شمال تا جنوب استان

مدیر انجمن: 4z4

آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

Re: نقطه عطفی برای تاریخ استان سیستان و بلوچسان

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

دوما : يه در خواست دارم اگه بتونيم يه قسمتي رو درست كنيم براي آموزش يا رواج يا حالت فرهنگ لغات زبان ها ولهجه هاي استانمون ، فكر كنم كار جالبي باشه

4l43 عزیز به بقیه قسمتهای سایت یک سری بزن!!
مبحثی عنوان شده اما در کل پیشنهاد خوبیه؟
باید ببینیم نظر ادمین چیه!!! :D
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

سلام. یک سوالی داشتم. چرا اسم شماها اینجوریه؟
4z و ...
چند نفر دیگه اینجوری زیاد بشن دیگه نمیشه شناخت بچه ها رو :D
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
sistankadeh
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: زابل
تماس:

پست خوانده نشده توسط sistankadeh »

باسلام
يكي از بحث هاي ما در نشست همين بود و نتيجه اي هم در بر نداشت.
براي اينكه روي ضرورت ها بحث ميشد و بايدها و دوستان نمي تونستن درك كنن فرق ضرورت و بايد ها رو.
ما بايد با اونا كار كنيم ولي فعلا ضرورت نداره. چون مشكلات ما صد برابر دوستان بلوچه.
اين دوگانگي توسط ما ايجاد نشده بلكه ريشه تاريخي داره و به اين سادگي هم قابل رفع نيست.
من موافق فعاليت اين دو با هم هستم ولي به نظر من فعلا ضرورت نداره انرژي خودمو صرف بلوچستان كنم چون خودمون مشكل داريم اون هم اساسي و عمقي.
تازه جز اين اصلا كا با اونها از نظر تاريخي و فرهنگي و جغرافياي و ... وجوه مشترك نداريم .
ادامه دارد
موفق و مانا باشيد
تصویر
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

دوست عزیز
هدف من این نبود که شما بیایی در رابطه با بلوچ و بلوچها کار کنی!!
منظور من این بود که تو ذهن خودتون جدا بودن از بلوچ و بلوچستان رو پاک کنید!!
چطور میتونین بگین از لحاظ جغرافیا و تاریخ وجه مشترک نداریم؟
رسمی ترین سند کتیبه های تخت جمشید هست که هدایایی از ایالت "بلوچستان و سیستان" براش برده شده!!( البته این رو شنیدم از راهنمای تخت جمشید)
و چند سئوال دارم؟( لطفا جواب بده)
تا حالا به میانکنگی سفر کردی؟
اونجا جمعیت قابل توجهی بلوچ زندگی می کنند با نام فامیلهای مشابه در سایر نقاط شمالی بلوچستان!!
بنظر شما از کجا آمده اند؟
لباس سیستانی با بلوچستانی متفاوت هست؟
در بین مردم ما مساله اصالت خیلی مهم بوده و قدیمی تر ها خیلی به این امر پایبند بودند(که متاسفانه امروز رو به فرا موشی هست) و اگر پیش هر فرد مسنی که ز بزرگان فامیل باشه بشینی و از تک تک فامیلهای حوزه زندگیش بپرسی بهت اطلاعاتی در رابطه با بزرگان فامیل شامل چند نسل قبل و اتفاقات مهمی که برای اونها افتاده رو به ریز جزئیات میگه!!
شما تا چند نسل اسم پدر بزرگهای خودت رو می دونی؟
این دونستن اسم پدرگ بزرگها و اجداد رو تا 13 نسل در زابل دیدم!!

اینی که شما از واژه اونا به جای بلوچها استفاده میکنی نشان دهنده یک فاصله بزرگ ( و شاید دید تحقیر آمیز که این دید رو متاسفانه تو جامعه خیلی دیدم)بین این دو در ذهن شماست!!
شما با فرهنگ بلوچ آشنایی درستی نداری و فکر می کنم بهتره نگی وجه مشترک نداریم!!
و فکر می کنم اگر افراد خوش قریحه و تحصیل کردهای مثل شما بجای وازه صرفا سیستانی توی ذهنشون واژه سیستان و بلوچستانی رو بگذارند این میشه سر آغاز اتفاقات خوب تو استان عزیزمون!!!

مشکلات ما در سیستان و بلوچستان مشابه هم هست و فرقی با هم نمی کنن!!
خشکسالی،بیکاری،فقر مادی، نا هنجاری های اجتماعی و عقب مانده نگه داشته شدن بزرگترین مشکلات ما تو کل استان هست که تا حالا شما زحمت زیادی برای عنوان کردن این مباحث کشیدی!!

پس بیا بزرگتر فکر کنیم به وسعت بزرگی دل همه مردم استانمون!! :D
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
sistankadeh
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

با سلام
با اين كه به نظر سوالات شما به موضوع بر نمي گردد جوابتون رو ميدم.
1: منطقه جغافيايي سيستان خشك و دشت ولي بلوچستان كوهستاني پر آب و ...
حال يك سوال دارم سيستان زماني با كرمان هم يكي بوده حال نياز است كه ما با اونا هم رابطه داشته باشيم و بگيم سيستان و بلوچستان و كرمان؟ دقت كنيد چون از هم جدا شديم ديگه اينو بكار نمي بريم.
2: بخشيد شما به زاهدان سر زده ايد و دقت كرده ايد كه سه گروه داريم بلوچ و سيستاني و بيرجندي. اين مهاجرت ها به هر دليلي دليل و پاسخ قانع كننده اي به سوال من نمي شود. وقتي مهاجرت صورت گيرد فرهنگ هم منتقل ميشود قوميت و ... كه بماند جاي خودش. جز ميانكنگي دوستمحمد هم بلوچ دارد و در خود زابل هم دوستان بلوچي هستند و...
3: بله لباس سيستاني متفاوت است به لباس كساني كه رقص شمشير را اجرا ميكنند دقت كنيد لباس سيستاني است. و به قول بعضي لباس بلوچي هم گرفته شده از سيستاني است (دقيق نمي دونم نقل و قول كردم)
4: من تا 13 نسل اسم اجدادمو ميدونم.
5: يكي از قواعد نوشتاري اين است كه اگر واژه اي زياد تكرار شود مخاطب خسته ميشود و گرنه وقتي مطلب رو مينوشتم خودم هم به اين نكته توجه داشته ام كه ممكن است شما اين برداشت را بكنيد. (نه اينكه ارتباطات خوانده ايم به اين نكات دقت مي كنيم)
6: آشنايي كامل ندارم ولي تا حخدودي آشنايم و مطالعه دارم در مورد فرهنگ شان.
7: حق با شماست ولي ضرورت اين نيست كه نام سيستاني و بلوچستاني را با هم ذكر كنيم(در حال حاضر)
8:عرصه هاي مشكلات فرق ميكند. بله مشكلات مشابهي هم داريم. اگرچه مردم سيستان (تاكيد) مشكلاتشان اساسي است و نياز به كار بيشتر دارند به اين دليل ضرورتا بايد با سيستان بپردازم (منظور خودمم نه همه)
و در آخر بحث روي اتحاد سيستاني و بلوچ نبايد باشد چون مردم با هم مشكلي ندارند در اين بين حساب گروهها و افراد خاص جداست كه گاهي در بين مردم تفرقه ميپرانند. بايد ما با آنها بحث كنيم نه اينكه رسانه ما بيايد و بگويد اتحاد سيستاني و بلوچ و يا شيعه و سني كه اين خود باعث شكل گيري اين ذهنيت ميشود كه اين دو مشكل دارند در حالي كه اين به هيچ وجه صحت ندارد.
حتي در سطح افكار هم كه باشد نمي توان تعميمش داد به جامعه مگر شما نگفته بوديد كه اين دو از قديم با هم بوده اند پس ما تا الان مشكل نداشته ايم كه با هم مانده ايم. پس اين طبلي تو خاليست كه دارند ميزنند و بايد اين طبل را كنار بگذارند و بگذاريم.
بحثي ديگر بود در خدمتيم.
تصویر
sistankadeh
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

با سلام
با اين كه به نظر سوالات شما به موضوع بر نمي گردد جوابتون رو ميدم.
1: منطقه جغافيايي سيستان خشك و دشت ولي بلوچستان كوهستاني پر آب و ...
حال يك سوال دارم سيستان زماني با كرمان هم يكي بوده حال نياز است كه ما با اونا هم رابطه داشته باشيم و بگيم سيستان و بلوچستان و كرمان؟ دقت كنيد چون از هم جدا شديم ديگه اينو بكار نمي بريم.
2: بخشيد شما به زاهدان سر زده ايد و دقت كرده ايد كه سه گروه داريم بلوچ و سيستاني و بيرجندي. اين مهاجرت ها به هر دليلي دليل و پاسخ قانع كننده اي به سوال من نمي شود. وقتي مهاجرت صورت گيرد فرهنگ هم منتقل ميشود قوميت و ... كه بماند جاي خودش. جز ميانكنگي دوستمحمد هم بلوچ دارد و در خود زابل هم دوستان بلوچي هستند و...
3: بله لباس سيستاني متفاوت است به لباس كساني كه رقص شمشير را اجرا ميكنند دقت كنيد لباس سيستاني است. و به قول بعضي لباس بلوچي هم گرفته شده از سيستاني است (دقيق نمي دونم نقل و قول كردم)
4: من تا 13 نسل اسم اجدادمو ميدونم.
5: يكي از قواعد نوشتاري اين است كه اگر واژه اي زياد تكرار شود مخاطب خسته ميشود و گرنه وقتي مطلب رو مينوشتم خودم هم به اين نكته توجه داشته ام كه ممكن است شما اين برداشت را بكنيد. (نه اينكه ارتباطات خوانده ايم به اين نكات دقت مي كنيم)
6: آشنايي كامل ندارم ولي تا حخدودي آشنايم و مطالعه دارم در مورد فرهنگ شان.
7: حق با شماست ولي ضرورت اين نيست كه نام سيستاني و بلوچستاني را با هم ذكر كنيم(در حال حاضر)
8:عرصه هاي مشكلات فرق ميكند. بله مشكلات مشابهي هم داريم. اگرچه مردم سيستان (تاكيد) مشكلاتشان اساسي است و نياز به كار بيشتر دارند به اين دليل ضرورتا بايد با سيستان بپردازم (منظور خودمم نه همه)
و در آخر بحث روي اتحاد سيستاني و بلوچ نبايد باشد چون مردم با هم مشكلي ندارند در اين بين حساب گروهها و افراد خاص جداست كه گاهي در بين مردم تفرقه ميپرانند. بايد ما با آنها بحث كنيم نه اينكه رسانه ما بيايد و بگويد اتحاد سيستاني و بلوچ و يا شيعه و سني كه اين خود باعث شكل گيري اين ذهنيت ميشود كه اين دو مشكل دارند در حالي كه اين به هيچ وجه صحت ندارد.
حتي در سطح افكار هم كه باشد نمي توان تعميمش داد به جامعه مگر شما نگفته بوديد كه اين دو از قديم با هم بوده اند پس ما تا الان مشكل نداشته ايم كه با هم مانده ايم. پس اين طبلي تو خاليست كه دارند ميزنند و بايد اين طبل را كنار بگذارند و بگذاريم.
بحثي ديگر بود در خدمتيم.
تصویر
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

از دوستانی که اینجا میان و ابراز عقیده می کنند بسیار ممنونم.صحبتم را با چندسوال شروع می کنم:
چرا همیشه وقتی از پیشرفت صحبت میشه هنوز شروع نکردیم باید سیستان را از بلوچستان جدا کنیم؟
چرا همیشه خودمون میایم و خودمونو توی یه دور باطل گیر میندازیم و آخرش هم هرکسی نظر خودشو درست می دونه؟
اگه بحث حول ایران(کل میهنمون) می چرحید بازم اینطوری بود اوضاع؟نه مسلما این طوری نبود همه ی ماها به هرگوشه ی مملکت به یه چشم نگاه می کردیم و میکنیم.

چرا شماها دارین درباره ی اجداد و لباس و جغرافیا و ... این چیزها بحث می کنیدتا حرف خودتونو به کرسی شونید.اینها میراث هستند که باید بهشون افتخار کرد نه به عنوان یه اسلحه ازشو ن استفاده کنیم..در هر صورت ما در استان سیستان و بلوچستان زندگی می کنیم.تعدد فرهنگها و زبانها باعث افتخار ما خواهد بود.داشتن اتحاد بین مردم مناطق جغرافیایی استان و نداشتن دید محدود امروز مهمترین فاکتور برای رشد استانه.
حالا هی بیایم بگیم فلانی زابلیه فلانی بلوچه.همه جای دنیا بنا رو بر این میذارن که اگر هم تفاوتی (آنهم در نژاد و آیین و فرهنگ ) وجود داره ، نباید در راه علم و پیشرفت و آبادانی اهمیت داده بشه.اصلا ملیت اهمیت نداره چه به رسه به اینکه همزبون و هم میهن باشن.حالا ماها که توی یه کشور زندگی می کنیم ، از یه نژادیم ، خیر سرمون مسلمانیم و یک خدا داریم این چیزا اونم همون اول ساختن تفکر سازنده اینقد واسمون مهم بشه ، چی باید گفت؟
من که دیگه حرفم نمیاد... ;)
فقط میخوام اینو بگم که نگاه کنیم ببینیم از اینکه درجا بزنیم و هی باهم کل کل کنیم ، آخرش به کجا میرسیم. ;)
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

نمی دونم چرا اقا تقی اینقدر سعی داره مسائل رو جدا از هم بدونه.
یکی از آشناهای ما مدتی به واسطه کاری که در خاش داشت مجبور بود هفته ای چند بار این مسیر رو بره. برای همین گاهی میرفت تا مسافر سوار کنه.
ولی به خاطر این که زابلی بود اکثرا بلوچ ها باهاش نمی رفتن که خیلی اوقات بعد از چند ساعت مجبور می شد تنهائی مسیر رو بره . بدون مسافر.
یک روز برگشته بود به یکی از راننده های بلوچ که همونجا کار می کرد گفته بود می دونی اگر تو خط زابل - زاهدان هم همین کار رو با بلوچ ها بکنیم چه اتفاقی میفته؟ و اگر واقعا همچین اتفاقی بیفته اون ها هم شدیدا ضرر میبینند.

فکر نکنید مردم از هم جدا هستن. تمام دنیا داره مرزها رو بر می داره ما هنوز تاکید شدید روی مرزها داریم. از نظر من این اصلا درست نیست. تا وقتی ما با هم اختلاف داشته باشیم مشکلات برطرف نمیشه. بچه های اقتصادی می تونن درباره مسائل اقتصادی جهان و بازار تجارت جهانی بیان نظر بدن.
البته بعضی ها نون همین مشکلات رو می خورن که ترجیح میدم بیشتر وارد این مساله نشم.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

بحث من زابلی و بلوچ و بیرجندی و کرمانی و ... نیست.
همه و همه باید با هم کمک کنن.
اگر روزی بیاد که تو هر زمینه هرکس دست اطرافیانش رو بگیره استان ما هم ممکن هست پیشرفت کنه. ولی با شرایط فعلی بعید میدونم همچین اتفاقی رخ بده.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
sistankadeh
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

با سلام
من تاکید کردم که دارم روی ضرورت بحث می کنم نه باید و گرنه من هم موافق کار با دوستان بلوچ هستم به همین دلیل هم به زودی خبری بهتان میدهم که شاید از تعجب :-o
موفق باشید
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “اتاق فکر”