نقطه عطفی برای تاریخ استان سیستان و بلوچسان

کمک به رشد اقتصادی استان سیستان و بلوچستان
ایده ها وطرح های اقتصادی و ابتکاری خود را اینجا مطرح کنید
شناخت استعدادهای بازرگانی سیستان و بلوچستان
ارائه ی راهکار برای رشد اقتصادی ، از شمال تا جنوب استان

مدیر انجمن: 4z4

آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

نقطه عطفی برای تاریخ استان سیستان و بلوچسان

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

با سلام درود به هرکس که دلش برای آب و خاک و مردم استان سیستان و بلوچستان میتپه

روری با لباس محلی در یک پروژه ای کار می کردم که ناظری از وزارت خونه آمد و گفت میبینم که بچه های این استان بلاخره خودشون دست بکار شدن و....
جوابی که به اون ناظر دادم این بود که اگر شما تهرانی ها کار ها رو به خود ما واگذار کنید از شما خیلی بهتر کارها رو انجا میدیم!!

وقتی به تاریخ معاصر استان نگاه میکنم چیزی جز عقب نگه داشته شدن و محروم نگه داشته شدن نمیبینم!! و همیشه این سئوال که چرا این وضع رو داریم تو ذهنم مدام تکرار می شد!!

وقتی به این سایت برخوردم نقطه امیدی تو دلم پدیدار شد و امیدار شدم به آینده!!

دوستان عزیز امروز فضای نا امید کننده ای برای نسل جوان استان ما تو این منطقه حاکم هست!!

وقتی آدم میشنوه که یک نماینده مجلس که چشم امید هزاران نفر به اون هست ابراز نا امیدی از حل مشکلات می کنه !! چکار باید کرد؟

وقتی هرکس آینده خودش رو خودش رقم میزنه چرا نباید دست بکار شد برای ساختن آینده؟

چرا باید بشینیم و چشم به دست دیگران بدوزیم؟
ا
همه میدونیم چه استعدادهایی در این استان وجود داره که کشف نشده و سال هاست بلقوه مونده!!

چرا از استعدادهامون استفاده نکنینم و بگذاریم که از دست بدیمشون و یا زمان رو بخاطر هیچ از دست بدیم؟

و چرا آیندگان ما تاوان بی فکری ما رو پس بدن ؟

چقدر باید تبعیض رو تحمل کنیم و بگیم ما محرومیم؟
چقدر باید از گذشته هایی دورحرف بزنیم و افسوس گذشت رو بخوریم؟

چقدر باید نگاه مصرف گرایانه به استان رو تحمل کنیم و چقدر نگاههای حقیرانه مردم دیگر استانها ببینیم و هیچ نگیم؟

چرا باید از دانشجوی ترکی که تو این استان درس خونده بشنوم که شما حقتون هست محروم بمونید؟

چرا در کل کشور وقتی اسم استان سیستان و بلوچستان میاد در ذهن بیشتر مردم جایی نقش میبنده که سر میبرن و آدم میکشند و همه قاچاقچی اند؟

امروز فضای کار و تلاش برای همه باز شده پس چرا از این فضا استفاده نکنیم؟
امروز استان ما رشد کرده سطح سواد در بین جمعیت استان بالا رفته!! پس چرا از این سواد استفاده نکنیم؟

دوستان عزیز امیدوارم این سایت بتونه کمکی به همه ما بکنه تا بتونیم در زندگیمون تغییری ایجاد کنیم.

بنظر من ریشه همه مشکلاتی که در حال حاضر گریبان گیر استان ما هست در ناشناخته موندن استعدادهای استان و بلفعل نشدن این استعدادها هست!!
هروقت مسئولی به این استان میاد اگه واقعا دلسوز باشه و بخواهد کاری انجام بده تا بخواد شرایط روبشناسه دوران خدمتش تمام میشه ویا چون نمیدونه درد این استان چی هست دست به هیچ کاری نمیزنه و یا اگر دید خوبی به این استان نداشته باشه که دیگه ...

تعداد زیادی سرمایه دار رو دیدم که فقط بخاطر اینکه نمیدونن چطور سرمایه گذاری کنند و راهی رو پیدا نمی کنند از این استان هم خودشون و هم سرمایشون خارج شده!!

وظیفه ما در این سایت و این اتاق فکر کشف استعداد های این استان و ارائه ایده های برای کار کارشناسی و ایجاد ایده هایی برای پروژه های دانشجویی و ایده هایی برای سرمایه گذاری هست!!
وقتی نگاه ما به مسئولان از پایین به بالا عوض بشه و ما از بالا به مسئولان نگاه کنیم و بگیم که چکار کنن و به اونها راه حل بدیم، آیا وضعمون تغییر نمیکنه؟

آیا بهتر نیست خودمون برای خودمون فکر کنیم تا دیگران برای ما؟

پس اگر موافقین و خواهان تحول برای آینده هستین و برای حل مشکلی راه حل عملی دارین
دست بکار شید!!
:cool:
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

Re: نقطه عطفی برای تاریخ استان سیستان و بلوچسان

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

دید غریبه ها نسبت به استان و عملکرد ضعیف غیربومی ها بیشترین ضربات رو به استان زده.
و البته اختلافات داخلی ما هم بی تاثیر نبوده.
مطلب جالبی بود در کل. دستتون درد نکنه
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

لطف دارین ;)
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
4L43
*** در حال رشد ***
*** در حال رشد ***

پست خوانده نشده توسط 4L43 »

درسته من با همه این مطالب موافقم ،ما کم تحصیلکرده نداریم کم آدم با عرضه نداریم ،نباید فقط همه چیز رو از قشر تحصیلکرده خواست ،هر فردی میتونه برای رسیدن به شکوفایی این استان تلاش کنه ،فقط باید بخوایم ،این یه اصل تو زندگی افراد می تونن از هر جایی شروع کنن بافت شهری ، فقر ،به هم دیگه کمک کنیم تا همه بتونن از نعمتای خدا استفاده کنن ، خیلی کسا توی این استان هستن که سرمایه های هنگفتی دارن ،که می تونن کارهای اقتصادی مهمی توی این استان انجام بدن ،فرهنگ مهم ترین چیزه باید سعی کنیم در رابطه با هر مسئله ای منطقی فکر کنیم ،استانای دیگه مارا فقط وفقط به عنوان یه جانی نگاه می کنن ،این بر می گرده به مسایل فرهنگی که بچه های ما توی خانواده خودخواه مغرور ،خودبین بار میان ،بیشتر هم بخاطر مسائل فرهنگی قدیمی ،من خودم چند بار که رفته بودم بازار به چشم خودم دیدم که برای مسائل خیلی بی معنی وکوچیک چه ها که نکردن ، :arrow: این خیلی بده چون ما شرایط حساسی داریم شدیم مثل افراد بیگانه که وارد یک کشور میشن وبا کوچکترین اشتباهی تمام ملیتش زیر سئوال میره نمی دونم میشه به کاری که می خوایم انجام بدیم بگیم جنگ یا پیشرفت یا تحول .
.لی اینو بدونید که توی مسائل مهمی که توی اقتصاد می خونیم بعدا هزار تا علت ومعلول آوردن
ماهمیشه به مسئله آموزش وفرهنگ می رسیم :oops:
ببخشد سرت رفت
اقتصادیم دیگه :ugeek: پرچونه
تازه الان کلاس دارم وگرنه بحثم ادامه داشت
امیدوارم همه کسایی که اینجوری فکر مردمشون هستن موفق باشن وهر چی از خدا می خوان بهشون بده :oops:چون مطمئنا در جهت منافع مردمشونه
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

وقتی به این سایت برخوردم نقطه امیدی تو دلم پدیدار شد و امیدار شدم به آینده!!

نظر لطف شماست دوست عزیزم و خیلی خوشحالم که شما هم به جمع ما پیوسته اید. ;)
بنظر من ریشه همه مشکلاتی که در حال حاضر گریبان گیر استان ما هست در ناشناخته موندن استعدادهای استان و بلفعل نشدن این استعدادها هست!!
هروقت مسئولی به این استان میاد اگه واقعا دلسوز باشه و بخواهد کاری انجام بده تا بخواد شرایط روبشناسه دوران خدمتش تمام میشه ویا چون نمیدونه درد این استان چی هست دست به هیچ کاری نمیزنه و یا اگر دید خوبی به این استان نداشته باشه که دیگه ...

تعداد زیادی سرمایه دار رو دیدم که فقط بخاطر اینکه نمیدونن چطور سرمایه گذاری کنند و راهی رو پیدا نمی کنند از این استان هم خودشون و هم سرمایشون خارج شده!!

کاش سازوکاری در جریان بود تا پولی که در استان وجود داره را در همین آب و خاک به سروسامان برساند.
امیدوارم شخص روشنفکری چون شما(که حضورتان در اینجا جای بسی افتخار دارد) با حضورتان در اینجا بتوانید به هدفتان جامه ی عمل بپوشانید.
من یکی که از نوشته ها و سوالاتی که مطرح کردید بسیار استفاده کردم.
همیشه سوال مقدمه ی پیشرفت است ;)
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
Admin
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
تماس:

4L43 نوشته شده:درسته من با همه این مطالب موافقم ،ما کم تحصیلکرده نداریم کم آدم با عرضه نداریم ،نباید فقط همه چیز رو از قشر تحصیلکرده خواست ،هر فردی میتونه برای رسیدن به شکوفایی این استان تلاش کنه ،فقط باید بخوایم ،این یه اصل تو زندگی افراد می تونن از هر جایی شروع کنن بافت شهری ، فقر ،به هم دیگه کمک کنیم تا همه بتونن از نعمتای خدا استفاده کنن ، خیلی کسا توی این استان هستن که سرمایه های هنگفتی دارن ،که می تونن کارهای اقتصادی مهمی توی این استان انجام بدن ،فرهنگ مهم ترین چیزه باید سعی کنیم در رابطه با هر مسئله ای منطقی فکر کنیم ،استانای دیگه مارا فقط وفقط به عنوان یه جانی نگاه می کنن ،این بر می گرده به مسایل فرهنگی که بچه های ما توی خانواده خودخواه مغرور ،خودبین بار میان ،بیشتر هم بخاطر مسائل فرهنگی قدیمی ،من خودم چند بار که رفته بودم بازار به چشم خودم دیدم که برای مسائل خیلی بی معنی وکوچیک چه ها که نکردن ، :arrow: این خیلی بده چون ما شرایط حساسی داریم شدیم مثل افراد بیگانه که وارد یک کشور میشن وبا کوچکترین اشتباهی تمام ملیتش زیر سئوال میره نمی دونم میشه به کاری که می خوایم انجام بدیم بگیم جنگ یا پیشرفت یا تحول .
.لی اینو بدونید که توی مسائل مهمی که توی اقتصاد می خونیم بعدا هزار تا علت ومعلول آوردن
ماهمیشه به مسئله آموزش وفرهنگ می رسیم :oops:
ببخشد سرت رفت
اقتصادیم دیگه :ugeek: پرچونه
تازه الان کلاس دارم وگرنه بحثم ادامه داشت
امیدوارم همه کسایی که اینجوری فکر مردمشون هستن موفق باشن وهر چی از خدا می خوان بهشون بده :oops:چون مطمئنا در جهت منافع مردمشونه

ما در اینجا به یه اقتصاد دان و راهکارایی که می تونه ارائه بده در این انجن " اتاق فکر" ، بسیار نیاز داریم.امیدوارم حضورتان در این انجمن مستمر باشه و ما بتونیم از دانش شما هم استفده کنیم. ;)
موج ها ياغيان دريايند
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
Admin
تماس:

بزودی من هم به معرفی گوشه ای از استان و فرصت ها سرمایه گذاری در آنجا خواهم پرداخت :D
همه ی دوستان هم مطمئنا به جاهای زیادی از این استان سرک کشیده اند و بدون شک به ذهن شما و همراهانتان خطور کرده است که آن منطقه می تواند در زمینه هایی فعال تر باشد.
با بیان کردن این نکته هایی که شاید تنها در لحظه هایی از زندگیمان به ذهنمان می رسد و فراموش می شود ، جرقه ای در ذهن سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی بزنیم تا شاید کمکی کرده باشیم ;)
موج ها ياغيان دريايند
سه کایی از پیام سیستانی
4L43
*** در حال رشد ***
*** در حال رشد ***

پست خوانده نشده توسط 4L43 »

سلام به همه
اول از دوست عزيزadmin تشكر مي كنم ولي اسم اقتصاددان خيلي بزرگه ،به ما مي گن اقتصادخوان ،
اولا يه سئوال دارم جريان بازار چه هاي مرزي استان چيه ،يعني يه اطلاعات كلي مي خوام
هركسي بتونه كمكم كنه خيلي ممنون ميشم .
دوما : يه در خواست دارم اگه بتونيم يه قسمتي رو درست كنيم براي آموزش يا رواج يا حالت فرهنگ لغات زبان ها ولهجه هاي استانمون ، فكر كنم كار جالبي باشه ،ولي اگه بتونيم با يه نفر كه متخصص باشه توي مسائل زبان شناسي مشورت كنيم بهتره ،
فكر كنم به عنوان يه حاشيه براي سايت كارجالبي باشه
موفق باشيد ;)
sistankadeh
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: زابل
تماس:

پست خوانده نشده توسط sistankadeh »

سلام
گذشته از اینها باید خودمان را هم مقصر بدانیم.
امروز در کلاسی نشسته بودم استادمان حرف خوبی زد گفت برای تغییر در مردم باید روی فکرشان کار کرد اول. وقتی که روشنفکران سیستانی )اگر بشود نام روشنفکر بروی شان نهاد) از مردم دورند و خود منا هم اغلب نمی شناسیمشان چگونه امید تغییر داریم؟
وقتی متفکران ما یا تهران مینشینند و یا مشهد چگونه باید روی فکر مردم کار کنیم؟
از اینها گذشته (کمی سیاسی به قضیه نگاه کنیم) وقتی نماینده ما تا دیروز تهران بوده و موقع انتخابات یادش آمده که سیستانی هم هست و ندای واسیستانا سر داده و بعد هم بدون اطلاع رفته و 4 سال هم در خدمت مردم وبود ه و ... (اشاره به نماینده 3 دوره قبلمان) آیا میشود امید به تغییر داشت؟
وقتی که عصبیت جای ارجحیت را میگیرد میشود ÷یشرفت کرد؟
و خیلی سوالات دیگر...
اگر بتوانیم حلشان کنیم در سیستان کار بزرگی کرده ایم.
موفق باشید
تصویر
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

سلا به همه دوستان

آقا تقی حرف شما درست و قابل قبول!!

اما یک سئوال ذهنم رو در گیر کرده!!
و اینکه شما چرا همیشه از صرفا سیستان حرف می زنید؟
مگر استان ما و کل مشکلات ما مختص به سیستان می شه؟

زمانی که در اخبار خبر بدی از منطقه ما پخش می شه اسم استان سیستان و بلو چستان گرفته میشه و زمانی که بلعکس خبر خوبی به میان میاد اسم استان کامل گرفته میشه!!

مشکلات بنیادی ما مختص به شمال و جنوب نیست و مربوط به وجب به وجب کل استان ما هست!!
مگر سیستانی ها در بلو چستان زندگی نمی کنن؟
و یا در سیستان بلوچ ها زندگی نمی کنن؟

بنظر من یک مشکل بنیادی ما تو این استان همین مرز بندی بین سیستان و بلوچستان یا بهتر بگم زابلی و بلوچ هست!!
نتیجه این مرزبندی اتفاق بدی به نام مدیران غیر بومی در منطقه ما هست!
ما در 2 بازه استاندار بومی داشتیم!!
اولین استاندار بعد از انقلاب آقای دکتر دانشمند ( که بلوچ بودند) و دومین استاندار بومی آقای دکتر دهمرده!!

به نظر من کل خدمات این دو نفر در زمان کمی که خدمت کردن برای کل استان بیشتر از کل استاندارهای غیر بومی بوده!!
و نتیجه همین عدم اتحاد ما سود بردن غریبه ها از آب و خاک و مردم ماست!!
و فکر می کنم اگر مورچه ای فکر نکنیم اوضاع همه ما تغییر میکنه!!
و بنظرم از آدم تحصیلکرده ای مثل شما اینقدر تعصب نسبت به چیزی که مایه فلج شدن استان و کل ماست بعیده!!
فکر می کنم اگر بخواهیم افکار جامعه رو تغییر بدیم باید از خودمون شروع کنیم!
وقتی افکار ما صحیح بشه و این افکار صحیح رو به نزدیکان خودمون انتقال بدیم به مرور زمان کل جامعه دچار افکار صحیح می شه!!
و در غیر ای صورت میشه حال و روز ما که امروز زابلی از بلوچ بدش میاد و بلوچ از زابلی!!
برنده هم که غیر بومی هست و بازنده همه ما!!
دکتر شریعتی
ارسال پست

بازگشت به “اتاق فکر”