چگونگی گردش پول در استان سیستان و بلوچستان -1

کمک به رشد اقتصادی استان سیستان و بلوچستان
ایده ها وطرح های اقتصادی و ابتکاری خود را اینجا مطرح کنید
شناخت استعدادهای بازرگانی سیستان و بلوچستان
ارائه ی راهکار برای رشد اقتصادی ، از شمال تا جنوب استان

مدیر انجمن: 4z4

آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

چگونگی گردش پول در استان سیستان و بلوچستان -1

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

با سلام به همه دوستان
در اینجا می خوام مبحثی رو شروع کنم که سنگینه و جای بحث داره و چون هدف اینه که مباحث بنیادی در اتاق فکر مطرح بشه و چون فقر یکی از مشکلات مردم ماست باید به صورت اصولی در این مورد فکر و بحث کنیم.
برای ریشه یابی فقر و کشف راههای کاهش فقر باید راههایی که پول به استان میاد و از اون خارج میشه رو بررسی کنیم.
در ضمن فکر می کنم مطالبی که در ادامه مطرح می کنم می تونه در پروژه های دانشجویی روشون کار بشه و امیدوارم این مطالب باعث ایجاد جرقهای در ذهن خواننده بشه!!
سعی میکنم سئوالاتی رو تو مطلب بگذارم که امیدوارم تو بحث هایی که از طرف سایر دوستان مطرح میشه به جوابهایی برسیم!!

و اما اصل مطلب:

گردش پول در استان ما به دلیل هم مرز بودن با دو کشور افغانستان و پاکستان و راه داشتن به همه دنیا از طریق دریای عمان شرایط خاص خودش رو داره!!
در این مبحث سعی می کنم مواردی رو که از طریق اونها پول به استان وارد میشه و بنظر من میرسه عنوان کنم.

1- منابع مالی که از طریق بودجه دولتی به استان میاد

که عموما به چند بخش تقسیم میشه:
1-1 حقوق کارمندان سیستمهای دولتی
که عموما در راه های معینی مصرف میشن ولی پس اندازی که از این منبع حاصل میشه به مصارف مختلفی میرسه مثلا قسمتی از پس اندازها سرمایه گذاری میشه در کارهای جدید و مختلف و قسمتی مصرف میشه برای خرید مسکن یا در استان خود ما و یا در استانهای دیگه و ....( این مطلب جای بحث داره و درخواستم اینه که روی این سئوال بحث بشه که کارمندان پس اندازشون رو کجا ها خرج میکنند.
1-2 حقوق کارمندان سیستمهای غیر دولتی که بودجه از دولت می گیرند
عموما این گروه به دلیل اینکه از حقوق و مزایای کمتری برخوردار هستند کمتر می تونن پس انداز داشته باشند اما رفتار خرج کرد پس اندازشون تقریبا مشابه گروه قبل هستش.
1-3 منابع برای پروژهای دولتی
به چند دسته تقسیم میشن که میشه به مواردی مثل پروژه های عمرانی از قبیل راه و سدسازی و پروژه های صنعتی مثل احداث نیرو گاه ها و کارخونه ها و...
پروژه های خدماتی از قبیل بهداشت و درمان و آموزش و پرورش و ....

1-4 منابع برای پرداخت تسهیلات به مردم ودر بخشهای مختلف که از طرف بانکها تامین میشه

2- منابع حاصل از تولیدات استان
منظورم اینجا تولیداتی هست که از استان خارج میشه و در عوض پول به استان میاد که میشه در سه بخش کلی تقسیم بندی بشن.
2-1 تولیدات کشاورزی و دامی
مثل خرما،گندم،تولیدات گلخانه ای ،ماهی و میگو پرورشی و صیدی
2-2 تولیدات صنعتی
مثل سیمان، نوشابه ، تا حدودی آرد ،در گذشته و احتمالا آینده پارچه و خلاصه تولدات کار خونه های استان
2-3 کالا های معدنی
که از معادن استان حاصل میشه (چون در یک بازه زمانی معادن به مردم استان واگذار شد این رو اینجا نوشتم)
اینجا یک سوال مطرح میشه که ایا اینکار خوب هست یا بد؟!!!
چون اگر معادن مصرف بشن با توجه به محدود بودن اونها اگر سرمایه حاصل در سیستمهای درامد زا خرج نشه دچار عارضهای به نام بیماری هلندی میشیم که اقتصادی ها خوب می دونن که چه عوقبتی داره و جای بحث داره!!

3- هم استانی هایی مقیم خارج از استان
3-1 هم استانی هایی که در دیگر استانها مقیمند و کار می کنن اما سرمایه و پس انداز و زندگیشون تو استان خودمون هست
3-2 هم استانی هایی که خارج از کشور کار می کنند و سرمایه شون به این استان میاد
این گروه در بلوچستان جمعیت زیادی هستند و فعالیت خوبی داشتند
مثلا شهر هیدوچ از توابع سراوان با همت همین دسته تبدیل به یک شهر دیدنی و قشنگ شده البته هنوز جای کار داره
و یا در منطقه سرباز میشه تفاوتهایی با خیلی نقاط استان دید و احساس کرد

4- گردشگران
استان سیستان و بلوچستان در زمینه گردشگری و جذب تورست های داخلی و خارجی از پتانسیل خوبی بر خوردار هست که نیاز به برنامه ریزی صحیح در جهت حذف موانع داره و نیاز به فکر و بحث و ارائه ایده و نظر داره

5- دانشجویان
با توجه به اینکه دانشگاههای استان فعالیت خوبی داشته و دارند امروز خوشبختانه از این لحاظ شرایط خوبی داریم و این رو مدیون افکار صحیح و مدیریت صحیح در دانشگاه ها هستیم.
به عنوان مثال در یک برهه زمانی به جرات می شه گفت زنده موندن شهر زابل فقط به خاطر وجود 13000 دانشجو بوده با فرض وجود10000 دانشجوی غیر بومی در زابل و اینکه فرضا هر دانشجو 50000 تومان در ماه در شهر هزینه کنه میشه فهمید که ماهیانه چه درامد خوبی از کل کشور به زابل واریز میشده و میشه و انشالله بیشتر بشه

واما وجه تمایز گردش پول در استان با خیلی از استانهای دیگه:

6-منابع حاصل از ترازیت کالا
با توجه به موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان این استان در واقع دروازه ترانزیتی مهمی برای سه کشور ایران،افغانستان و پاکستان هست و عمده کالا هایی که از این منطقه رد و بدل میشه مربوط به نیازهای این سه کشور و حتی فراتر از این منطقه هست.
منابع حاصل از این ترازیت رو میشه به چند بخش تقسیم کرد

6-1 منابع حاصل از تجارت
مفهوم تجارت مورد نظر من یعنی خرید کالایی از محلی وفروش در محل دیگر
با توجه به ااین تعریف تجارت رو میشه به دو بخش تقسیم کرد
6-1-1 تجارت کالاهای مجاز که حق گمرک پرداخت میشه
مثل کالاهایی از قبیل برنج،میوه ها ،گندم،کود، در بعضی موارد پارچه( بسته به نظر دولت)،ادویه و متاسفانه سیب زمینی و دام و... که عمدتا از کالا های تولید پاکستان و هندوستان هستند وکشور ما به واردات این موارد نیاز داره.
قسمتی از این تجارت توسط تجار استان سیستان و بلوچستان انجام میشه که سود حاصل از این تجارت توسط این افراد به عنوان سرمایه به استان میاد ولی متاسفانه عمده این تجارت توسط سایر تجار عرب، افغان ،پاکستانی و ایرانی( غیر بومی ها) انجام میشه

6-1-2 تجارت کالاهای غیر مجاز

تعریف کالای غیر مجاز به دولت بستگی داره مثلا سیب زمینی پاکستای در برههای از زمان مجاز بوده و در برهه ای غیر مجاز و قاچاق!!!!
و قاچاق به مواردی گفته میشه که حق گمرک برای اونها پرداخت نمیشه.
این اقلام عموما شامل مواردی از قبیل موارد بالا بعلاوه کالا هایی که توسط افاغنه از چین به ایران وارد میشوند مواد مخدر که متاسفانه بخشی در کشور مصرف و بخشی به اروپا ترانزیت میشه!!
و سوخت که مایه حیات بخش غربی دو کشور پاکستان و افغانستان هست.

سود حاصل از این تجارتها مثل حالت قبل تقسیم میشه

6-2 منابع حاصل از حمل کالا
سود حاصل از حمل کالا هایی که در بالا اشاره کردم به عنوان کرایه حمل به صاحبان وسایل نقلیه که در این کار شریک می شن می رسه!!
البته در مورد سوخت که بصورت کم حجم توسط مردم عادی جابه جا میشه سود حاصل از تجارت هم به مردم میرسه!!

در این منبع گروههای زیادی سهیم هستند که امروزه سهم مردم استان ما صورت خوبی افزایش پیدا کرده که این موضوع هم جای بحث داره!!
که انشالله بعدا" بیشتر در مورد این مورد میگم!!

اما در خواستی که از شما خواننده عزیز دارم اینه که بگید بنظر شما سهم مردم ما از این منابع چقدر هست؟
و چه راهکارهایی به ذهن شما میرسه که استفاده از این منابع بیشتر بشه ویا تعداد این منابع مالی در گردش پول استان سیستان و بلوجستان بیشتر بشه؟

ببخشید که طولانی شد :D :geek:
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

Re: چگونگی گردش پول در استان سیستان و بلوچستان -1

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

سلام. اطلاعات جالبی بود. درباره پول هائی که در استان در میاد و از استان خارج میشه هم بنویس
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

حتما در اینده نزدیک :(
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
rasool
تفریح و سرگرمی در سرزمین دریا و کویر
محل اقامت: سیستان دیار رستم دستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط rasool »

اولش فکر کردم به من ربط داره خوشحال شدم
آخه من یه جورایی تو کار چیزای قدیمی هست
از جمله اینکه تمبر و آلبوم اسکناس دوران پهلوی وو اسکناس های جمهوری اسلامی از اول تا حالا و سکه های قدیمی و قاجار و خیلی چیزای دیگه ای که بهشون علاقه دارم رو نگهداری میکنم
واسه همین فکرک ردم در مورد سکه میخواین صحبت کنید
چندین تا سکه ضرب نیمروز دارم از دوران صفاریان تقریبا 1000 سال قبل که یکیش رو هم به موزه بیرجند اهدا کردم واسه ترویج سیستان و سیستانی و قراره با موزه زابل هم همکاری داشته باشم
در اسرع وقت یه عکس ازشون تو سایت میزارم
شما از مطالبي كه ميخوانيد نشانه شخصيت شماست

تصویر
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

درباره سکه هم میشه صحبت کرد. شما شروع کن. در یک تایپیک جدید البته
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
rasool
تماس:

aminnoura نوشته شده:درباره سکه هم میشه صحبت کرد. شما شروع کن. در یک تایپیک جدید البته
انشالله به زودی زود یه دوربین دیجیتال کیفیت بالا میخرم بعد از کل آلبوم ها و سکه هام براتون میزارم
راستی هرگونه اسکناس پهلوی البته فعلا دوره رضا خان رو خریدارم

تصویر
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

خوشبحالت عجب کالکشن باحالی باید باشه.
سریعتر عکساشو بذار ما هم حالشو ببریم :D
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
Admin
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
تماس:

اما در خواستی که از شما خواننده عزیز دارم اینه که بگید بنظر شما سهم مردم ما از این منابع چقدر هست؟
و چه راهکارهایی به ذهن شما میرسه که استفاده از این منابع بیشتر بشه ویا تعداد این منابع مالی در گردش پول استان سیستان و بلوجستان بیشتر بشه؟

خب.صحبتهایی که کردید نشان می ده که شما درباره ی مسائل اقتصادی استان استان خیلی حساس و جدی هستید.مطالبتان محدوده ی وسیعی از مسائل اقتصادی استان را در بر می گیره.
به نظر من سهم مردم از این منابع خیلی محدود هست.به استانهای نفت خیز نگاه کنید ، طبق مصوبه ی دولت باید چند درصد از درآمدهای حاصل از استخراج این مناطق صرف آبادانی همان استان بشه.اما به نظر نمیاد که اینطور باشه چون محرومیت هنوز در آنجا وجود داره.بنابراین به نظر من تازمانی که ساز و کار مناسب و راه حل درستی برای استفاده از منابع استان در نظر گرفته نشه اوضاع همینطور خواهد بود و تنها عده ای محدود سود خواهند برد.
راه کار هم اینه که کارگروههایی تشکیل بشه و به بررسی موضوع سرمایه های پنهان و راکد بپردازه و شرایط رو برای حضور این سرمایه داران اندیشیده بشه.یعنی ابتدا نیازها و اولویت اونها بررسی بشه بعد سعی بشه سرمایه گذاری را در جهت رشد منابع درآمدی استان افزایش بده.
موج ها ياغيان دريايند
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
Admin
تماس:

دوستان اینجا اتاق فکر است ، 4z4 عزیز سوالای خوبی مطرح کرده ، لطفا همه مشارکت کنیم و نظر و افکارمون رو با بقیه به اشتراک بذاریم.اینطوری می تونیم به خودمون بیشتر کمک کنیم تا اینکه هیچی نگیم... :)
از امین و تقی و رسول و همه دوستانیکه دارن نظراتشون رو مطرح میکنن ممنونم و امیدوارم که بتونم استفاده لازم رو ببرم. ;)
موج ها ياغيان دريايند
سه کایی از پیام سیستانی
rasool
تماس:

فعلا عکسهای که توی سایت پی سی گذاشتم رو براتون میزارم چندتاشو تا بعد اگه شد عکسهای قشنگتری بزارم

توی این تاپیک

viewtopic.php?f=22&t=210&p=1286#p1286

تصویر
ارسال پست

بازگشت به “اتاق فکر”