چگونگی گردش پول در استان سیستان و بلوچستان -2

کمک به رشد اقتصادی استان سیستان و بلوچستان
ایده ها وطرح های اقتصادی و ابتکاری خود را اینجا مطرح کنید
شناخت استعدادهای بازرگانی سیستان و بلوچستان
ارائه ی راهکار برای رشد اقتصادی ، از شمال تا جنوب استان

مدیر انجمن: 4z4

آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

چگونگی گردش پول در استان سیستان و بلوچستان -2

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

با سلام به همه عزیزان
در مبحث قبلی در مورد منابعی که به استان سیستان و بلوچستان پول وارد می کنند توضیحاتی دادم و در جهت تکمیل آن مبحث در مورد مواردی که پول از استان خارج می شه می خوام مطالبی رو ذکر کنم.
ما برای کم کردن فقر و تغییر شرایط نیاز داریم که منابع وارد کننده پول به استان رو افزایش و موارد خروج پول رو کاهش بدیم!! اینجوری ثروت تو استان باقی میمونه اما این ثروت نباید راکد بمونه و باید تبدیل به ثروت مولد بشه!! یعنی ثروتی که تولید کننده باشه!!

اما اصل مطلب:

1-منابع دولتی

پول حاصل از منابع دولتی به دست غیر بو می ها از استان خارج میشه!!

1-1 کارمندان غیر بومی
به عنوان مثال عمده کارمندان غیر بومی بعد از اتمام ماموریت و دوره خدمتی شون از استان خارج می شن و پس انداز و سرمایه خودشون رو میبرن.
هرچند اگر شرایط کار و سرمایه گذاری در استان خوب باشه عده ای ترجیح می دهند که در همین استان سرمایه گذاری کنند.

1-2 شرکت های خدماتی غیر بومی
دولت برای توسعه استان اقدام به ایجاد پروژهای بزرگی می کنه که متاسفانه سود حاصل از اجرای این پروژه ها بجز از مواردی اندک از استان توسط شرکت های غیر بومی که کار به اونها تعلق میگیره خارج میشه!!
ما چند شرکت خد ماتی خوب در استان داریم که رشد خوبی داشتند اما به خاطر مواردی از قبیل کم بودن سرمایه و یا کم داشتن نیروی متخصص کار ها به شرکتهای غیر بومی میرسه
و مردم ما از میلیارد ها تومن بودجه این کار ها سود ی نزدیک به صفر میبرن!!

ما برای استفاده بهتر از این بودجه ها امکانات و نیرویی آماده برای متخصص شدن داریم که میشه با کمک اینها سهم مردم استان رو از این بودجه ها بیشتر کنیم!!

و این امر در مرحله اول نیاز به مهندسانی که سواد فنی و علمی بالایی داشته باشند داره!!
متاسفانه میل به تحصیل در رشته های مهندسی در استان ما کم هست ( این مشکل باید ریشه یابی بشه) و وظیفه دانشجویانی که مهندسی می خونند این هست که صرفا به گرفتن مدرک اکتفا نکنند و در زمینه تحصیلی باید مطالعه بیشتر داشته باشند تا متخصص بشوند!!

1-3 شرکت های تولیدی غیر بومی
متاسفانه شاهد این موضوع بوده و هستیم که شرکت هایی در استان افتتاح شدن از منابع تسهیلاتی استان استفاده کرده اند و بعد از مدتی از استان نقل مکان کردند!!
متاسفانه این گروه کم نبوده ونیستند!! مثلا شرکت کولر سازی ایرانشهر چند سال در ایرانشهر تولید کرد و بعد به کرج نقل مکان کرد و با اسم دیگه ای شروع به تولید کولر ابی کرد!!

یا شرکتی در زاهدان چند ملیارد وام گرفت و .....

2- ترانزیت کالا
در مبحث قبلی گفته شد که حجم زیادی کالا از استان ما عبور می کنه، و منابع حاصل از اون هم ذکر شد
2-1 کرایه حمل

کرایه حمل کالا هایی که از استان عبور می کنند به 3 گروه حاملان بومی ،حاملان غیر بومی و حاملان خارجی می رسه!!
در چند سال پیش کسانی که به این حرفه وارد شدند رشد خوبی داشته که جا داره بیشتر بشه!!
اما متاسفانه شرکت های حمل و نقل استان انگشت شمار هستند و به نظر من با تجار ایرنی و خارجی مراودات ضعیفی دارند!! برای اینکه سود بیشتری به مردم این استان برسه نیاز شدید به شرکتهای حمل و نقل که بصورت گسترده و قوی کار کنن داریم این شرکتها نیاز به فعالیت در تهران و شهر های بزرگ صنعتی کشور و شهر های تجاری کشور های همسایه دارند!! ( یک ایده کار هست ها!!!)
به این صورت سهم حاملان بومی از این منبع بزرگ افزایش پیدا می کنه!!

اما در مورد حاملان خارجی نیاز به حمایت دولت داریم!!
متاسفانه امروز بر اثر تصمیمات اشتباه و کوته فکرانه می بینیم که تریلر های افغان با راننده ای بدون گواهینامه که عمدتا بخاطر خارجی بودن مصونیت انتظامی که دارند کار قاچاق می کنند و یا نفتکش های عراقی که عملا قاچاق سوخت می کنند از خاک ما عبور می کنند و ما فقط نظاره گر هستیم!! و تریلر دارهای استان ما بخاطر کمبود بار از عهده پرداخت اقساط وام های لیزینگی بر نمیان!! :cry:
تا امروز هم کسی به فکر این قشر نشده!!

شهر های زابل میرجاوه و سراوان و چابهار کریدر های ترانزیتی ما هستند که متاسفانه سودی از این حجم عضیم ترانزیت نمی برند و نیاز به قوانین حمایتی از طرف مجلس دارند که از ترانزیت سودی به این شهر ها برسه!!

3- مهاجرت سرمایه

متاسفانه عمده کسانی که در این استان کار کرده اند و به سرمایه ای رسیده اند به خاطر کمبود امکانات و شرایط سخت زندگی از استان مهاجرت می کنند و سرمایه عده زیادی از سرمایه داران منطقه به خاطر نبود برنامه و اینکه مردم نمیدونن سرمایشون رو کجا سرمایه گذاری کنند که بازده داشته می شه در شهر های بزرگ خرج زمین و خانه می شه!!
به نظر من این بزرگترین عامل خروج سرمایه و فقر در استان ماست!!!

حالا سئوال من از شما خواننده عزیز اینه که چطور میشه خروج این سرمایه ها رو به حداقل رسوند؟
( لطفا جواب بدین!!) :cool:
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

Re: چگونگی گردش پول در استان سیستان و بلوچستان -2

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

مشکلات رو که تقریبا همه می دونن مهم راه حل ها و پیشنهادات هست. البته همین دسته بندی مشکلات هم خوبه. کمک می کنه به حل مشکل
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

باید منتظر پیشنهاد های دوستان بمونیم!!
امین خان جواب سئوالاتم رو تا حال ندادی، یک کم فکر کن جواب بده!! :D
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

من فکرم گیره فعلا.
گرفتارم با درسا
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

انشالله که هر چه زودتر از شر امتحانات خلاص بشی و یک نفس راحت بکشی!!
این روزا خیلی ها در گیر امتحانات هستن!!
برای همه ارزوی موفقیت می کنم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

اینا میان ترم هست. فردا آخریشه.
از دو سه هفته دیگه میریم تو فاز پایان ترم :oops:
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

فکر میکنم در مرحله ی اول باید به مردم آگاهی داد ، تا درباره ی روش های سرمایه گذاری آگاه بشن.البته سرمایه گذاری باید از نوع مطمئنش باشه که اونم جای خودش بحث داره.
استان ما به صورت بالقوه توانایی زیادی واسه سرمایه گذاری داره اما جایی که حمایت دولت باشه مردم بیشتر میل به شراکت دارند. :)
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

خدا رو شکر یکی اینجا حرف حسابی زد!!
اما چطور به مردم باید آگاهی داد؟
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

با رسانه میشه آگاهی داد :?:
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

میشه بیشتر توضیح بدی؟
و بگی چه کسی باید این کار رو انجام بده؟
دکتر شریعتی
ارسال پست

بازگشت به “اتاق فکر”