چگونگی گردش پول در استان سیستان و بلوچستان -2

کمک به رشد اقتصادی استان سیستان و بلوچستان
ایده ها وطرح های اقتصادی و ابتکاری خود را اینجا مطرح کنید
شناخت استعدادهای بازرگانی سیستان و بلوچستان
ارائه ی راهکار برای رشد اقتصادی ، از شمال تا جنوب استان

مدیر انجمن: 4z4

آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

Re: چگونگی گردش پول در استان سیستان و بلوچستان -2

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

تمام دنیا تلویزیون های خصوصی هست ولی ایران چون تلویزیون دولتی هست این رسانه رو باید گذاشت به حساب دولت.
رادیو هم تقریبا شرایط مشابهی داره.
می مونه روزنامه ها که بازهم روزنامه های ما بردشون اوقدر زیاد نیست بشه روشون حساب باز کرد.
فقط میمونه دهکده جهانی.
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

الان با این سیستم خصوصی سازی بیشترین ضربه به سیستان و بلوچستان وارد میشه.
خبر زیر رو ببینید:
اصل 44 برای مناطق توسعه ‌نیافته بازدارنده است
و یا نظر دکتر شهریاری در این مورد:
نماینده زاهدان: آمارهای دولت اشتباه است
البته تو گوگل سرچ کردم نظر فروزش رو هم که نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هست رو در این زمینه پیدا کنم که چیزی پیدا نکردم. شما اگر پیدا کردید اون رو هم قرار بدین.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

خصوصی سازی چون به معنای واقعیش اجرا نشده و نمیشه برای همه کشور بازدارنده هست!!
چون در حال حاضر به نظر من خصوصی سازی برای گروه های خاص که سرمایه دست اونهاست داره صورت میگیره!!
مثالا سهام مخابرات که سود ده ترین شرکت دولتی بود به صورت بلوکی و اقساطی به یک شرکت واگذار شد بعد از حدود یک سال همون شرکت 10 درصد سهام ارتباطات سیار ( یکی از زیر مجموعه های مخابرات) رو تو بازار سرمایه برای عموم واگذار کرد که 5 درصد اول رو برای کشف قیمت و 5 درصد دیگه رو بعد به بازار تزریق کردن!!
قیمتی که تو بازار سهام برای شروع واگذاری تخمین زده میشد خیلی بیشتر از قیمتی بود که سال قبل شرکت سرمایه گذار خریده بود، با تبلیغاتی که شد و میل بازار به خرید این سهام برای این سهام صف تشکیل شد و در نهایت قیمت 5 درصد نهایی بالا تر رفت!!

به نظر شما این به نفع مردم هست؟

عرف تو خارج ایران این هست که مردم پس انداز هاشون رو به بازار سرمایه میارن که اینجوری سرمایه مردم به گردش در میاد و باعث تولید میشه!!
و سود حاصل به مردم میرسه!!
اما اینجا شاید از این به بعد این اتفاق بیفته!!

ولی به نظر من این بازدارندگی تو استان ما بیشتر بخاطر این هست که مردم ما و نمایندگان و نخبه های ما همه چشمشون به دست دولت هست!!

همیشه هروقت به این موضوع فکر میکنم یا این شعر میفتم که:

سالها دل طلب جام جهان نما میکرد آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد!!

امید وارم اشتباه نگفته باشم!!( دوران تحصیل نمره ادبیاتم همیشه کم بود :grin: )

آقا امین برو یه تحقیق بکن ببین شرکت سیمان سیستان که یک شرکت 100 درصد بومی هست یا شرکت ایران کولا
یا شرکت های اردی که تو استان فعال هستن دولت چند درصد توشون سهام داره یا با چه رانتی ساخته شدن؟
در ضمن 70 درصد کارخونه های فعال تو استان های همجوار مال اشخاص هستن یا بهتر بگم از بنیان خصوصی هستند!!

ما برای ساختن استان نیاز به شرکت هایی که از بنیان خصوصی هستن داریم!! نه شرکت های دولتی!!

شرکت دولتی تو استان ما بافت بلوچ هست و سیمان خاش تا جایی که من میدونم!!
بافت بلوچ چندین سال تولید نداشته !! البته قدمت این شرکت ها هم که .....

بازم میگم لطفا بی خیال دولت شید!!
منتظر جوابت هستم!! :ugeek:
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

4z4 نوشته شده:ولی به نظر من این بازدارندگی تو استان ما بیشتر بخاطر این هست که مردم ما و نمایندگان و نخبه های ما همه چشمشون به دست دولت هست!!

سلام مجدد به دوست عزیزم.
فکر کنم از همه اینهائی که گفتی سرمایه دارها مهم تر هستن. در ضمن تا قبری نباشه فکر نمی کنم بشه بالاش گریه کرد. امیدوارم منظورم رو متوجه شده باشی.

4z4 نوشته شده: سالها دل طلب جام جهان نما میکرد آنچه خود داشت زه بیگانه تمنا میکرد!!

سالها دل طلب جام جم از ما میکرد, وان چه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد
تقریبا درست نوشته بودی. من هم فارسیم خوب نیست. ولی خب خرجش یک جستجوی ساده در گوگل هست. حتی سایت رو هم باز نکردم. تو همون خلاصه مطالب پیداش کردم.

4z4 نوشته شده:آقا امین برو یه تحقیق بکن

ای بابا.
من همین جواب رو هم قاچاقی میام میدم. هفته بعد پایان ترم ها شروع میشن. هنوز کلی کار عقب افتاده دارم.

4z4 نوشته شده:در ضمن 70 درصد کارخونه های فعال تو استان های همجوار مال اشخاص هستن یا بهتر بگم از بنیان خصوصی هستند!!

استان همجوار منظورت کرمان هست؟
شاید خبر نداری ولی یک آقائی بود. زیاد هم قدرت نداشت. هشت سال رئیس جمهور بود. بعدش هم رئیس مجمع و رئیس مجلس خبرگان بود. بعد این آقا کرمانی هم نبود. تازه کرمان باغ پسته هم نداره. بماند که باهنر هم کرمانی هست. اون کارخونه ها و سرمایه دارهاش شاید خصوصی بوده ولی در واقع ...... تصویر
اون لینک هائی رو که دادم خوندی؟
این قسمت رو ببین:
حتی مشار كت 49 درصدی هم میل و رغبتی در بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در استان پدید نمی آورد و سرمایه‌گذاری در استان گام نخست دولت را می‌طلبد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

سرمایه دار ها هم جزی از مردم هستن دیگه!! گیر نده!! :grin:

واسه شعر هم که باز گیر دادی!! جان من گیر نده دیگه!! :wink: مهم اصل مطلب هست!!

مطالبی که شما گذاشته بودی قبلا خوندم!!

اون بنده خدا که یک کارایی کرد دستش درد نکنه!! اما یکی از بزرگترین مشکلات ما تو استان این هست که اون بالا بالا ها یک ستاره هم ندارییم!!

بالاخره بازم مال شخص خاص هست دیگه!! اونا که نیامدن مثلا بودجه عمرانی از دولت نگرفتن!! مثل بقه طرح ها از بانک وام گرفتن!!

شما هم امروز بیا شروع بکار بکن!! یک وام بگیر!!

مساله اون شخص هست که بیاد استارت کار رو بزنه!!

یک زمینی هست تو شهرک صنعتی زاهدان که چند هکتار هست!! یک بنده خدایی میگفت که یک تهرانی امده طرح داده بعد چند میلیارد وام گرفته و رفته دیگه هم نیامده!!

یا مثلا تو همین زاهدان 4 تا کارخونه هست که تو زمینه تبدیلات پلیمری کار میکنند ( نوار تفلن و انواع لوله های pvc تو لید میکنند که مال یک نفر به نام مهندس کشمیری هست!! که احتمالا بشناسیش!!
یا کارخونه رنگ دلفین زاهدان مال یک خانوادست یا مجمعه کارخونه آرد های زاهدان که مال خانواده شهرکی هست!!
یا سرمایه گزار عمده سیمان سیستان فامیل براهویی هست ، نوشابه سازی ایران کولا مربوط به چندتل فامیل ایرانشهری هست و......
حالا اگر دوست داری اسم چند تا از کارخونه دار های مشهد یا کرمان رو هم می تونم برات لیست کنم!!

دولت کارش این نیست که بیاد برای ما کارخونه بزنه!!
خود ما باید این کار رو انجام بدیم!! نقش دولت حمایت کردن و ایجاد شرایط و تسهیلات برای سرمایه گذار هست!!

به نظر من ما تو استان نیاز به یک شرکت سرمایه گذار داریم که سرمایه های مردم رو جمع کنه و در جهت صحیح به کار ببنده!!
شرکت عمران سیستان و بلوچستان با همین هدف راه اندازی شد!!
اما چون برنامه از پیش تعیین شده ای نداشت و نمیدونستن باید چکار کنن!!
پول مردم دستشون موند و دچار فساد شد و در نظر مردم کلاهبردار شد و مردم پولشون رو پس گرفتن!!
اون موقع خوب یادمه افرادی با 10 هزار تومان و بیست هزار تومان هم سرمایه گزاری کرده بودند!!

در حال حاضر استان ما به گروهی از نخبگان استان نیاز داره که برنامه ریزی دراز مدت و کوتاه مدت کنند و طرح های توجیهی علمی و دقیق ایجاد کنند بعد به مردم و دولت ارائه بدن!!
اگر این برنامه ریزی درست و منطقی باشه!!
بعد شرکت سرمایه گزاری مثل عمران سیستان و یلوچستان میتونه وارد عمل بشه!! بعد سرمایه گزار میشه جذب کرد!!
بعد نمایندگان ما با افتخار میتونن دولت رو مجبور به حمایت کنند!!

اما با شرایط کنونی دولت برای ما کراری نمیکنه!! یا بهتر بگم نمی دونه چکار باید بکنه!!!!!!
در نتیجه کاری نمیکنه و نمایندگان ما هم هرچی بگن آب در هاون کوبیدنه!!

یک مثال عملی میزنم!!
مثلا در رابطه با همین خرما که مطلب نوشتم!!

امروز هر کارخونه فراوری خرمایی که بزنیم با کم بود ماده اولیه مواجه میشه!!
پس اول باید مزارع صنعتی با بزرهای اصلاح شده ایجاد بشه!! که محصول یک دست و استاندارد داشته باشیم!!
( مثل کاری که پاکستان برای نارنگی ، انبه،برنج و سیب زمینی کرده)
بعد بریم دنبال کارخونه های فراوری خرما و ادامه ماجرا....
در این زمینه پاکستان از ما بهتر عملکرده سعی میکنم تحقیقی انجام بدم و مطلب بگزارم!!

یا بریم نیاز های کشور های همسایه رو بررسی کنیم بر اساس نیاز های اونه تولید داشته باشیم!!
مثل کشور های حاشیه خلیج فارس که مصرف آب معدنی زیادی دارن!!
آب ایرانشهر جزو آب معدنی های کشور ثبت شده!!
اگر کار خونه ای مطابق با استاندارد های جهانی برای تولید آب معدنی اقدام کنه، به دلیل کم بودن مسافت تا کشور های عربی قیمت محصولی که به دست مصرف کننده میرسه میاد پایین و میتونه بازار منطقه رو دست بگیره!!

این کار ها رو دولت نباید و نمیتونه انجام بده!! اینها کار خود مردم استان ماست!!!

متوجه منظورم شدی؟

دارم همه فکرام رو اینجا میگم بعد موضوع کم میارم!! :grin:
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

[justify]
4z4 نوشته شده:یکی از بزرگترین مشکلات ما تو استان این هست که اون بالا بالا ها یک ستاره هم ندارییم!!

بالاخره بازم مال شخص خاص هست دیگه!! اونا که نیامدن مثلا بودجه عمرانی از دولت نگرفتن!! مثل بقه طرح ها از بانک وام گرفتن!!

شما هم امروز بیا شروع بکار بکن!! یک وام بگیر!!

مساله اون شخص هست که بیاد استارت کار رو بزنه!!

سلام. اگه مساله به همین سادگی خودم شروع می کردم. ولی این ها تو حرف ساده میاد. تو عمل ....
حتی بانک برای وام دادن شرایطی داره. البته خب بعضی ها بدون هیچ شرایطی با دور زدن قانون وام میگیرن و میرن به قول شما.

نظر من همچنان همین هست که دولت باید کار رو شروع کنه. بعد سهامش رو به مردم بفروشه. اون موقع ممکن هست کسی سرمایه اش رو وارد بورس کنه. ولی نود درصد آدم ها شرایط ریسک رو ندارن.
شاید اون کسی که ده هزار تومان سرمایه گذاری می کنه جائی تمام سرمایه اش همون ده هزار تومان باشه. ولی در عوض کسی که یک کارخونه مثل کارخونه ماشین سازی کرمان رو میزنه حتی یک دهم سرمایه اش هم خرج نشده باشه.
نفر اول اگه سرمایه گذاریش شکست بخوره میره خودکشی می کنه ولی نفر دومی فوقش اینه که همون روز که خبرش رسیده که سرمایه گذاریش شکست خورده میره خونه یکم سر زن و بچه هاش غرغر میکنه و از فردا میره سراغ بقیه سرمایه[/justify]
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

سلام

دوست عزیز تا زمانی که از عمل بترسی دست به هیچ کاری نمیزنی!!
درسته که بانک شرایطی داره بالاخره اون هم یک سرمایه گزار هست و دلش برای پولش میسوزه!!

زمانی که شما از خرد جمعی استفاده کنی و زمانی که از مجموع سرمایه ها استفاده کنی دست به هر کاری میزنی!!
و این واقعیت هست!!

مردمی که از بورس چیزی نمی دونن هیچ وقت ریسک نمیکنند!!
شرکت های بزرگ دنیا هم هیچ کدوم دولتی نیستن!!
مثلا ماکروسافت کجاش دولتی هست؟

حال که دولت داره پای خودش رو از ساخت و ساز ها میکشه بیرون ، ما هرچی بکوبیم تو سرمون که تورو خدا برای ما کاری بکن فایده نداره!!
و به نظر من این موضوع که چشمت به دست دیگران باشه با غیرت سیستان و بلوچستانی مغایرت داره!!

کسی که یک کارخونه مثل کارخونه ماشین سازی کرمان رو میزنه حتی یک دهم سرمایه اش هم خرج نشده باشه.

یک سئوال دارم بنظرت اون سرمایه داری که میگی سرمایش رو از کجا آورده؟
بالاخره دست به یک کاری کرده که به سرمایه رسیده!!
و اون کسی که نداره چرا نداره؟

من یک تولید کننده تجهیزات رادیویی رو تو تهران میشناسم که حدود 50 سال سن داره و از صبح ساعت 6 سر کارش هست تا ساعت 8 شب!! همش در حال دوندگی و از صبح تا شب نمی شینه!! و واقعا کار میکنه!!
طرف هیچی نداشته باشه 10 میلیارد سرمایه داره!!
ولی همیشه حواسش ه تک تک ریال هایی که در میاره هست و همیشه بر اساس واقعیت و آینده نگری سرمایه گزاری میکنه!!
این آدم یک جنگ زده هست و از واقعا هیچ شروع کرده!!
تا حالا چندین بار شکست خورده به هیچ رسیده اما دست از کار نکشیده!!

اما از دوستان هم دوره همون آقا رو میشناسم که تو روستا شون نشسته و تنها دل خوش به حقوق باز نشستگی شه!!
و سرمایه چندانی هم نداره!!
با اولین شکست سکته کرده و خونه نشین شده!!

سرمایه دار برای سرمایش زحمت کشیده و می کشه!! و تو رویا زندگی نمیکنه!!

ما هم اگر می خواهیم به جایی برسیم باید از رویا بیاییم بیرون!!

قبلا گفتم پدر شما روزی در جواب حرفهایی مشابه حرفهای شما از من پرسید " آقای مهندس تا حالا چقدر پول تولید کردی؟"
سئوال ایشون باعث شد طرز فکرم رو عوض کنم و به شما و همه کسانی که مثل شما فکر می کنند پیشنهاد می کنم که طرز فکرتون رو عوض کنید!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

من نظر شخصی خودم رو مطرح نمی کنم. گفتم نود درصد مردم از ریسک کردن می ترسن. اون ده درصد هم تو سیستان و بلوچستان عددی نمیشه.
متاسفانه سرمایه دارهای استان هم همه میرن سمت مشهد و شهرهای دیگه.
ریسک کردن جرات می خواد. و کسی که داشته باشه از هیچی به همه جا میرسه. حتی اگر صدبار ورشکست بشه دوباره شروع می کنه. مهم ترین نکته داشتن آرزوهای بزرگ و امیدواری هست.

البته درباره مایکروسافت اشتباه نکن. مایکروسافت بزرگترین سرمایه اش ایده بوده. مغز بوده :D
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

در ضمن اکثریت مردم دنبال کارهائی هستن که زود جواب بده.
تحمل ندارن برای چند سال بعدشون زحمت بکشن.

اینقدر من رو اذیت نکن. من پایان ترم دارم. سه شنبه دوتا پروژه و چهارشنبه هم یک بازی باید تحویل اساتید بدم. هفته بعد هم امتحانات هست.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

مهم ترین نکته داشتن آرزوهای بزرگ و امیدواری هست

همه ما که اینجا هستیم اینها رو داریم!!

البته درباره مایکروسافت اشتباه نکن. مایکروسافت بزرگترین سرمایه اش ایده بوده. مغز بوده

اتاق فکر برای همین ایده ها ایجاد شده!!
شما هم یکم آزاد شدی ایده پردازی کنی بد نیست ها!!

متاسفانه سرمایه دارهای استان هم همه میرن سمت مشهد و شهرهای دیگه

بنظرت دلیلش چیه؟
دکتر شریعتی
ارسال پست

بازگشت به “اتاق فکر”