پرورش تمساح یا صنعتی نوظهور در سیستان و بلوچستان

کمک به رشد اقتصادی استان سیستان و بلوچستان
ایده ها وطرح های اقتصادی و ابتکاری خود را اینجا مطرح کنید
شناخت استعدادهای بازرگانی سیستان و بلوچستان
ارائه ی راهکار برای رشد اقتصادی ، از شمال تا جنوب استان

مدیر انجمن: 4z4

به نظر شما از این قابلیتی که استان ما داره ، چگونه باید بهره برداری سریع کرد؟

اطلاع رسانی جامع از طریق تبلیغات و برگزاری همایشها
1
20%
جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی
0
بدون رأی
تلاش متخصصان بومی برای بکارگیری دانش فنی این کار
1
20%
همه موارد
3
60%

مجموع رأی ها: 5

آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پرورش تمساح یا صنعتی نوظهور در سیستان و بلوچستان

پست خوانده نشده توسط Admin »

با عرض سلام و ادب خدمت تمام دوستان عزیزم ;)
قبل از هر چیز می خوام از امین نورا به خاطر پست
تصویری/فعالیت مزرعه پرورش تمساح با حضور یک زن در چابهار تشکر کنم.با اینکه حدودا" 2 سال در جنوب بلوچستان زندگی کردم اما هیچگاه به تمساحهای این مناطق فکر نکرده بودم و تنها مثل خیلیهای دیگه نامش را شنیده بودم.
در این مطلب می خواهم به صنعت جدیدی در استان اشاره کنم که در صورت سرمایه گذاری وتحقیقات مناسب حتما جواب خواهد داد.فراموش نکنید که تمساح پوزه کوتاه یا گاندو فقط در استان ما وجود داره و در کل ایران به غیر از استان سیستان و بلوچستان تمساحی وجود نداره.
نمی خوام از بحث اصلی که صحبت درباره پرورش تمساح است خارج بشم.وجود نوعی از تمساح یعنی تمساح پوزه کوتاه (با نام علمی Crocodylus palustris)به خوبی نشان می دهد که بعضی از مناطق استان ما کاملا" مستعد پرورش این جانور می باشند.ازجمله ی این مناطق می توان به منطقه باهوکلات در جنوب استان و یا در مردابهای دلگان ایرانشهر اشاره کرد.

فواید پرورش تمساح
اولین چیزی که به نظرم خیلی جالب و مهم اومد اینه که یه عاملي در سرم خون كروكوديل به نام كروكوديلين وجود داره که در محیط آزمایشگاه به سهولت ويروس ايدز رو از بین برده است.این عامل 500 برابر از آنتی بیوتیکهای موجود قویتره! البته بهره برداری از این عامل هنوز نیاز به بررسی و تحقیقات بیشتری داره.
از پودر استخوان تمساح هم می‌توان برای درمان سرطان پوست که یکی از شایع‌ترین سرطان‌های شناخته شده در جهان است، استفاده کرد.

فواید اقتصادی پرورش تمساح
از نظر اقتصادی نیز پرورش تمساح، صنعتی است با جنبه درآمدزایی بالا به طوری که هم اکنون این صنعت در بیش از پنجاه کشور جهان برای بهره‌بری از پوست تمساح صورت می‌گیرد. عزیززاده، مدیرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان و استاد دامپزشکی درباره مزایای اقتصادی پرورش تمساح با بیان این‌که «حداقل فضا برای پرورش هر قطعه تمساح، یک مترمربع است» گفت: هر تمساح اغلب سالی یک بار و گاه دو بار و هر بار بیست تا شصت تخم می‌گذارد و دارای سرعت رشد بالایی است، به طوری که به ازای مصرف هر یک کیلوگرم مواد غذایی، ۱/۱ کیلوگرم افزایش وزن دارد لذا پرورش آن امری کاملا مقرون به صرفه است.فریدون سوسرایی، دبیر کمیسیون صدور پروانه معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان هم در مصاحبه با یکی از روزنامه‌ها گفت: هدف از پرورش این حیوان، تولید و صدور پوست آن است.
مدت زمان به بهره‌برداري رسيدن در اين صنعت براي هر كروكوديل بين 5/1 تا سه سالگي است و از آنجا که هر كروكوديل به يك مترمربع فضا تا زمان كشتار نياز دارد، براي يك خانواده چهار نفره كروكوديل متشكل از يك نر و چهار ماده فضايي معادل 300 مترمربع نياز است.

بهترین دما برای پرورش تمساح، بین ۲۸ تا ۳۴ درجه سانتیگراد است و بهترین رطوبت برای پرورش این حیوان بین ۷۵ تا ۹۰درصد است، یعنی جانور تقریبا به‌طور مرتب باید در آب باشد.
نوزادان تا یک سالگی باید در فضای سرپوشیده نگهداری شوند و جانوران بیش از یک سال در صورت فراهم بودن شرایط هوایی مورد نیازشان ( ۳۰درجه به بالا) می‌توانند در محیط باز پرورش یابند و در غیر این صورت باید در گلخانه‌های بزرگ با آبگیرهای جداگانه نگهداری شوند.
تمساح برای تغذیه نیاز به جیره غذایی کامل شامل پروتئین، قند، ویتامین و املاح دارد که این غذا را می‌توان از ضایعات کشتارگاهی و تلفات دامداری‌ها و مرغداری‌ها البته زیر نظر ادارات دامپزشکی و ضایعات صید آبزیان به اضافه افزودنی‌های مجاز تامین کرد

منابع :
http://www.forum.niksalehi.com/showthread.php?p=523567
http://www.ardalan.id.ir/forum/post-2830.html
http://damkade.com/?p=613
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

Re: پرورش تمساح یا صنعتی نوظهور در سیستان و بلوچستان

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

من حدود ده دوازده سال پیش تو پارک لاله تهران برای اولین بار تو یک نمایشگاه از سیستان و بلوچستان دیدم این تمساح رو.
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

ادمن عزیز دستت درد نکنه!!
انشاالله که پیر شی جوون!! :D
واقعا ایده جالب و درامد زایی هست!!

از این کار خیلی خیلی خوشم آمد اگر پول می داشتم حتما می رفتم دنبالش!!

کسی هست که بتونه واسه همچین ایده ای توجیه اقتصادی بنویسه؟
فکر کنم ارزش کار داشته باشه!!
جون میده واسه تحقیق دانشجویی!!
اگر کسی خواست رو این موضوع کار کنه من حاضر هستم با هاش همکاری کنم!!
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

طرح اقتصادی و ایده توجیهی دیگه تخصص بچه های ریاضی و اقتصاد هست.
ما در کل فقط یک درس اقتصادی داشتیم. اون هم تئوری بود و فقط محض پاس شدن برداشتیم چون استادش گیر نبود :D
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

تو مالزی ک واحدهای مدیریتی زیاد دارین!!
اما خداییش این محض پاس کردن بد افتی هستش!!
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

من آی تی می خونم. واحد مدیریتی نداریم فعلا که.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
behzad
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★
معرفی بیشتر: شاعر ونویسنده .البته براخودم مینویسم
محل اقامت: بلوچستان.کنارک..پایگاه هوایی دهم شکاری
تماس:

پست خوانده نشده توسط behzad »

vagean fekre khubiye
ای نگین سیستانم هامون/اگرچه همچون درخت پاییزی خشکیدی ولی من برتن خشکیده وترک خورده ات بوسه میزنم وفریاد میکشم:دوستت دارم
ارسال پست

بازگشت به “اتاق فکر”