فرار از فرهنگ!! چرا و به چه علت؟

کمک به رشد اقتصادی استان سیستان و بلوچستان
ایده ها وطرح های اقتصادی و ابتکاری خود را اینجا مطرح کنید
شناخت استعدادهای بازرگانی سیستان و بلوچستان
ارائه ی راهکار برای رشد اقتصادی ، از شمال تا جنوب استان

مدیر انجمن: 4z4

آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

فرار از فرهنگ!! چرا و به چه علت؟

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

سلام به همه دوستان

همه ما به فرهنگ غنی و پاک مردم استان سیستان و بلوچستان می بالیم و یکی از دلایل ایجاد شدن این سایت شناسوندن فرهنگ این مرزوبوم به کاربران اینترنتی فارسی زبان سراسر ایران و جهان هست!!

اما متاسفانه کم نیستند از بچه های نسل جدید که از فرهنگ و زبان و اصالت خود فراری هستند!! و حتما شما هم با اینگونه افراد برخوردی داشتید!

کم نیستند کسانی که اگر به آونها گفته بشه زابلی یا بلوچ بهشون بر می خوره!!
و کم نیستند کسانی که حتی زبان مادری خود رو نمی فهمند و یاد نگرفتند!!

این مبحث رو ایجاد کردم تا باهم روی علل ،پیامدها و راهکارهای حل این معضل اجتمایی بحث و گفتگو کنیم!

پیشاپیش از همراهی شما متشکرم!!
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

Re: فرار از فرهنگ!! چرا و به چه علت؟

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

خب بعضی ها از تاریخ سیستان و بلوچستان چیزی نمی دونن. اگر می دونستن فراری نبودن.
کسی که تمدنش رو بشناسه هویتش رو انکار نمی کنه.
البته بماند که کارگردانان محترم سینما و تلویزیون شدیدا مشغول تخریب چهره سیستان و بلوچستان هستن. نمونه اش فیلم مزخرف "هیچ" که اصلا پیشنهاد نمی کنم ببینیدش. ایده اصلی این فیلم بد نیست اما تخریب چهره زابل و دانشجوهای زابلی تو این فیلم شدید به چشم می خوره.
بهتر بود کارگردان و نویسنده و تهیه کننده و بقیه عوامل فیلم قبل از ساختن این چرندیات سری به دانشگاه زابل می زدن و دانشجوهاش رو می دیدن شاید اینجوری فیلم نمی ساختن.
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

به نظر من باید ابتدا فرهنگ را تعریف کنیم ، تا بتوانیم درباره آن بحث و گفتگو کنیم.در تعریف فرهنگ آمده است که :
فرهنگ مجموعه پیچیده ای است که در برگیرنده دانستنیها , اعتقادات ,هنرها , اخلاقیات ,قوانین ,عادات وهرگونه توانایی دیگری است که بوسیله انسان بعنوان عضو جامعه کسب شده است.1
اگر به مسئله ای که شما مطرح کرده اید از دید فرهنگ گریزی نگاه نکنیم و به آن به دید تمایل به پذیرش فرهنگ یا فرهنگهای دیگر بپردازیم می توانیم به نتایج روشنتری برسیم.
بنابراین صورت مسئله اینطور تغییر می کند که چرا عده ای(سیستانی و بلوچستانی)تمایل به پذیرش فرهنگ یا مخلوطی از فرهنگ های دیگر دارند؟
شاید جواب این سوال را بتوان اینگوته داد که اصولا در مقوله ی فرهنگ هر جا خلائی احساس گردد فرد به طور خواسته یا ناخواسته این خلا را پر می کند.
البته پذیرش فرهنگ های مختلف درست تا جایی که اصالت فرد را زیر سوال نبرد قابل قبول است و زمانیکه اصالت فرد از بین بره یا در معرض تهدید قرار بگیره مشکل بزرگی پیش میاد.(همونچیزی که شما در مثالهایتان به آن اشاره کردید).
پس برای عللی که شما دنبال آن می گردید می توان گفت که خلاء فرهنگی مشکل اساسی است.نسلی که هویت خودش رو درک نکنه محکوم به پذیرش فرهنگ دیگر و گریز از فرهنگ خودش میشه.

1-دانشنامه رشد
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

ممنون از دوستان خوبم که تو این بحث شرکت کردن!!
اجازه بدین جمع بندی از دلایل ذکر شده دوستان داشته باشیم:
1- ناشناخته بودن اصالت و گذشته فرهنگ این مرز و بوم در بین این قشر از جامعه
2-نبودن بستر های مناسب معرفی فرهنگ به نسل های جوان
3- جاگاه تخریبی رسانه های ملی
4-وجود خلا فرهنگی در این قشر و عدم درک صحیح از فرهنگ اصیل

به نظر بنده دلیل دیگه ای که میشه به این لیست اضافه کرد
5-و جود ناهنجاری های فرهنگی در جامعه هست

وجود این ناهنجاری ها در جامعه عامه باعث به چالش کشیدن چهره اصلی فرهنگ جامعه و زشت شدن چهره فرهنگ میشه
متاسفانه وجود این نا هنجاری ها از صورت واقعی فرهنگ نمایانتره تا جایی که اصل فرهنگ دیده نمیشه!
در نتیجه باعث نوعی فرهنگ گریزی در ذهن افراد میشه!

امیدوارم دوستان دیگه هم در این بحث شرکت کنند و دلایلی که به ذهنشون می رسه رو عنوان کنند!!
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

مشکل اینجاست که هرکس یک ذره باکلاس میشه احساس می کنه دیگه نباید خودش را یک سیستانی و یا یک بلوچ و حتی گاهی یک ایرانی صدا کنه. همین جا در مالزی ایرانی هایی هستن که به دوستاشون نمیگن ایرانی هستن.
به هرحال گاهی اصالت ، آدم رو بالا می بره و گاهی هم ما آدم ها باید اصالت یک منطقه رو بالا ببریم. البته اصالت ما (چه سیستانی و چه بلوچ ) بالاست و ما فقط باید دوباره اون رو احیا کنیم. کارمون از کسی که اصلا اصالت نداره خیلی ساده تر هست.
متاسفانه این روزها فرهنگ ما شده دعوا و چاقوکشی و لات گری و فحش و .... . سیگار رو هم دارن بهش اضافه می کنن. فرهنگ ما انسانیت بود و کار و کشاورزی و دامداری و بافندگی و در کل روزی حلال. نه قاچاق سوخت و ...
گیریم که خشک سالی شده. تو همین شرایط خشکسالی هنوز یک سری آدم ها دارن کشاورزی می کنن. هنوز از سیلوهای سیستان و بلوچستان گندم میاد بیرون. واقعا دارم حسرت می خورم که چی بودیم و چی شدیم.
پدرم می گفت سیستان تنها منطقه ای بود که همزمان دو سفارت خارجی داشت. باید از خودمون بپرسیم چی بوده که باعث شده دوتا سفارت خارجی رو به این منطقه بکشه؟
مسائل زیاد هست. نمیشه تو نوشته مطرح کرد. حیف که همه یکجا نیستیم. وگرنه دور هم جمع میشدیم و بیشتر به این مسائل میپرداختیم.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
Admin
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
تماس:

مشکل اینجاست که هرکس یک ذره باکلاس میشه احساس می کنه دیگه نباید خودش را یک سیستانی و یا یک بلوچ و حتی گاهی یک ایرانی صدا کنه.
به نظر من این به اصطلاح با کلاس شدن تعبیر خوبی نیست.هر انسانی برای خودش کلاس اجتماعی داره و صرف اینکه اگه سیستانی یا بلوچ باشه کلاس اجتماعی اون رو پایین میاره درست نیست.
هستند کسانی که در اجتماع دارای موقعیت بالایی هستند و به سیستانی یا بلوچ بودن خودشون افتخار می کنند.بیایم و به بزرگان خودمون نگاه کنیم تا الگو بگیریم و از این افراد هم بخواهیم تا در زمینه ساختن فرهنگ مناسب و کمک به قشر جوان و نوجوان ما به صورت علمی و کارشناسانه کار کنند تا به نتیجه صحیحی برسیم.
پس میتونیم این طور نتیجه بگیریم که یکی دیگه از علتهای این تناقضات نقش کمرنگ چهره های فرهنگی استان هست.
به نظر من برگزاری همایشها و یا حتی برنامه های تلوزیونی که نسل جدید را بتواند جذب خود کند ، بسیار موثر خواهد بود.
موج ها ياغيان دريايند
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

Admin نوشته شده:به نظر من این به اصطلاح با کلاس شدن تعبیر خوبی نیست.هر انسانی برای خودش کلاس اجتماعی داره و صرف اینکه اگه سیستانی یا بلوچ باشه کلاس اجتماعی اون رو پایین میاره درست نیست.
هستند کسانی که در اجتماع دارای موقعیت بالایی هستند و به سیستانی یا بلوچ بودن خودشون افتخار می کنند.
سلام مجدد. منظورم رو بد رسوندم. این کلاس با اون کلاس فرق داره تصویر نمیدونی چی میگم دیگه. بزار کامل تر توضیح بدم. اول از همه این که من خودم همه جا می گم سیستانی (زابلی) هستم ولی آدم بی کلاسی نیستم. امکان نداره یک نفر به خاطر تهرانی بودن یا یزدی و اصفهانی بودنش بتونه جلوی من کلاس بزاره. ولی بعضی ها اینجوری نیستن. فکر می کنن اگر بگن سیستانی هستن یا بلوچ کلاسشون پائین میاد. آدمی که اصالتش رو از دست بده ، هویتش رو ببازه در زندگیش به هیچ جا نمیرسه.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

خب آقا امین هدف من از عنوان کردن این مبحث ریشه یابی همین مساله بود!
اینجا قصد دارم با همراهی دوستان یک لیست از دلایلی که باعث میشه افراد به این حالت که فرمودین دچار می شن رو بدست بیاریم و در نهایت با همفکری راهکار برای برطرف کردن نواقص موجود بدیم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
Admin
تماس:

پس تا اینجا نتیجه ای که در ریشه یابی این معضل گرفتیم این شد:

1- ناشناخته بودن اصالت و گذشته فرهنگ این مرز و بوم در بین این قشر از جامعه
2-نبودن بستر های مناسب معرفی فرهنگ به نسل های جوان
3- جایگاه تخریبی رسانه های ملی
4-وجود خلا فرهنگی در این قشر و عدم درک صحیح از فرهنگ اصیل
5-و جود ناهنجاری های فرهنگی در جامعه
6-کم کاری چهره های شناخته شده و فرهنگی سیستان و بلوچستان در این زمینه
موج ها ياغيان دريايند
سه کایی از پیام سیستانی
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
تماس:

حالا که تقریبا مشکلات شناخته شد اولویت ها رو تعیین کنید
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
ارسال پست

بازگشت به “اتاق فکر”