« دو بیتی : ای دل »

مدیر انجمن: Goche Sisto

آواتار کاربر
Goche Sisto
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★
محل اقامت: Tehran / Sisatn
تماس:

« دو بیتی : ای دل »

پست خوانده نشده توسط Goche Sisto »

.
در رونق سیاهی، شاهد تو باشی ای دل

در قیل و قال واهی، شاهد تو باشی ای دل

دردی که بر من و توست، درمان دگر ندارد

در حزن این تباهی، شاهد تو باشی ای دل
.
بولتن تحلیلی سیستانیان

Zabax.blogfa.com
payamsistani
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★

Re: « دو بیتی : ای دل »

پست خوانده نشده توسط payamsistani »

درود بر حامد عزیز

دست مریزاد . شعر محکم و خوبی بود و از این که دل به شعر نیز گاهی می سپاری بسی شادمانم . راستی عزیز دل در نیافتم که آیا این تنها دو بیت شعر است یا دو بیتی است . چون اگر دو بیت شعر باشد سخنی نیست اما اگر منظور از دو بیتی به صورت خاص و مشخصی قالب دو بیتی که ما به آن ترانه نیز می گویم و وزن آن مفاعیلن مفاعیلن مفاعیل است یاشد کار به گونه ای دیگر می شود . به گمانم منظور شما از دو بیتی همان دو بیت شعر باشد و این درست تر نیز به نظر می رسد . در هر روی همواره چشم به راه شعر های ارجمندت چه سیستانی و چه پارسی هستم .

پیام سیستانی
تصویر
آواتار کاربر
Goche Sisto
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★
محل اقامت: Tehran / Sisatn
تماس:

Re: « دو بیتی : ای دل »

پست خوانده نشده توسط Goche Sisto »

.
پیام گرامی،
سپاسگذارم از نکته مهمی که بدان یاداور شدی،

همیشه برای من جای این سئوال می بوده است که چرا برای شعری با دو بیت تنها دو ساختار کلاسیک « رباعی » و « دو بیتی / ترانه » را با دو وزن محدود (به ترتیب : « مفعول مفاعیل مفاعیل فعل » و « مفاعیلن مفاعیلن فعولن » ) در گنجینه ادبی خود داریم؟

در هر روی جستجوی من در میان منابع ادبی برای اشعاری با دو بیت که در خارج از این دو وزن سروده شده باشند نتیجه خاصی را در بر نداشت، از این روی در این سردرگمی بودم که چه نامی را از برای این سبک از اشعارم برگزینم که نهایتا همان دو بیتی را در لفظی کلی دستمایه قرار دادم (اگرچه شاید بهتر می بود آنها را در ردیف رباعیات نام می نهادم چه آنکه قرابت وزنی و مفهومی بیشتری را از خود نشان می دادند) .

از این روی نیازمند یاوری ات هستم تا با توسل به دانش ادبی ات تقسیم بندی صحیح این دست از اشعار را بهتر برگزینم .

بولتن تحلیلی سیستانیان

Zabax.blogfa.com
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ادبی حامد صوفی پژوهش گر و شاعر”