اول سیستان سپس آذربایجان

شناخت تخصصی محیط زیست استان سیستان و بلوچستان
fatemi
نماینده سرزمین دریا و کویر
نماینده سرزمین دریا و کویر

اول سیستان سپس آذربایجان

پست خوانده نشده توسط fatemi »

صحبت از دریاچه ایست که سرنوشت میلیونها نفر به آن گره خورده است...
دریاچه اورمیه در حال دادن نفس های آخر است و من و تو نیز در این بی عرضگی سهیم هستیم.
آذربایجان نیز کویر می شود...
اما غافل از اینکه سالهاست تالاب هامون ریگزاری بی رحم گشته است. سالهاست که سیستان کویر شده است. مدتها پیش بی عرضه شده ایم...
درد هر دویمان یکیست همه از یک فاجعه درد میکشیم اما چرا صدای ناله های ما به گوش کسی نمیرسد؟ صدای ناله های کمو ها سیرپووک ها اَمدک ها پوری ها، شیر ماهیان و حتی مردم سیستان و آذربایجان؟
بیاییم نگذاریم دریاچه ارومیه نیز مانند دریاچه هامون به کویر تبدیل شود...
هر کسی کو دور ماند از اصل خویش/باز جوید روزگار وصل خویش
soshiant
*** در حال رشد ***
*** در حال رشد ***

Re: اول سیستان سپس آذربایجان

پست خوانده نشده توسط soshiant »

دوست عزیز به نظر شما ما یعنی من و شما و همه کسانی که شما اونها رو مخاطب قرار دادید باید الان چکار کنیم تا ارومیه خشک نشه؟!
مثلا چکاری از دست ما بر میاد؟!
یا اصلا زمانی که هامون داشت خشک می شد یه عده باید چیکار می کردند که نکردند؟اصلا چکار می تونستند بکنند؟
اینها سوالاتیه که در ذهن من مدتهاست چنبره زده اما هنوز نتوانستم برایشان جوابی پیدا کنم
منطق من اینجوری میگه که:
آخر چطور می توان جلوی تبخیر آب های دریاچه ها را گرفت؟!
چه کسی و یا چه عواملی باعث از بین رفتن دریاچه ها می شوند؟
آیا طبیعی است و یا دستهاییی پشت پرده وجود دارد؟!
قطعا نمی تواند کار انسان باشد چرا که اگر گروهی یا افرادی باشند که بخواهند آب دریاچه ای را بخشکانند هویدا می شوند و در معرض دیدند.
بنابراین قضیه کاملا طبیعی است
در رابطه با لایروبی هامون هم بهتر است بدانید لایروبیها بعد از خشکی و کم آبی هامون صورت گرفت و ایجاد سدهای افاغنه عزیز نیز تا حدودی در خشکسالی دخیل بود اما خشکسالیهای دهه چهل که باعث مهاجرت شدند چه؟!
آیا آنجا هم لایروبی و افاغنه بودند؟
سالهاست که مردم سیستان کشاورزی نمی کنند و دلیلش هم خشکسالی است که به صورت طبیعی شکل گرفت و اما ارومیه!
مردم چگونه می خواهند ارومیه نخشکد؟
ارومیه نیز به تاریخ خواهد پیوست و ترکان نیز روزی برایش گریه خواهند کرد همانند ما که امروز وَر هامونکه دل خام گِریِ

پ ن
من به هیچ عنوان قصد نومیدی دوستان برای جلوگیری از خشکی دریاچه ها ندارم و نیز اینکه دیگر نتوان هامون را لبریز آب کرد فقط کمی جغرافیایم ضعیف است!
ممنون
آواتار کاربر
sanchooli
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★
محل اقامت: سرخس

پست خوانده نشده توسط sanchooli »

من دریاچه هامون را به دریاچه ارومیه ترجیح می دهم، گرچه هردو مشکل ملی است. اما مطمئنم که مشکل دریاچه ارومیه با این طرح دوفوریتی مجلس حل می شود و دریاچه هامون همچنان به لطف مسئولین و مردم خشک و بی آب خواهد ماند.
حال باید دید فرق مشکل بی آبی ارومیه با هامون چیست و چرا مشکل دریاچه ارومیه سریعتر از هامون پیگیری شد!

1- تفاوت در تلاش و پیگیری مسئولین
2- تفاوت در نگرش مردم منطقه در پیگیری موضوع توسط مردم هر منطقه
3- حمایت یا عدم حمایت مردم از مسئولین منطقه
4- نگرش روشنفکران و تحصیل کردگان (پایتخت نشین) به موضوع بی آبی در هر منطقه
بیائید رستمانه، سیستان را آباد کنیم.
آواتار کاربر
MOSTAFA000
--ஜ کاربر فعال ஜ--
--ஜ کاربر فعال ஜ--
محل اقامت: سیستان سرفراز
تماس:

پست خوانده نشده توسط MOSTAFA000 »

منم دریاچه هامون رو به دریاچه ارومیه دریاچه خزر دریاچه وان و همه دریاچه های دنیا ترجیح می دم.چون بچه سیستانم صحبت از تنها دریاچه آب شیرین ایرانه! دریاچه ای که حیات مردم منطقه بهش وابسته بود. با خشک شدنش اقلیم منطقه عوض شد، مهاجرت از منطقه بیشتر شد، کشاورزی کم شد و به تبع اون توسعه اقتصادی و نرخ رشد استان تو بخش کشاورزی و دامپروری شروع به کاهش کرد. حالا یه دریاچه آب شور که نه ماهی داره نه با آبش کشاورزی میشه فقط چون مال ترکاس داره خشک میشه و همه تو سرشون می زنن. اصلا اهمیت نداره!!!!!!!!!!
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

سلام به همه :wink:
نمیدونم چرا مقایسه و لولویت بندی می کنید.هر دو ، درجای خودشون مهم هستند.
دوست عزیز به نظر شما ما یعنی من و شما و همه کسانی که شما اونها رو مخاطب قرار دادید باید الان چکار کنیم تا ارومیه خشک نشه؟!
یا اصلا زمانی که هامون داشت خشک می شد یه عده باید چیکار می کردند که نکردند؟اصلا چکار می تونستند بکنند؟
به نظر من برای من و شمایی که مسئولیت اصلی این اتفاق را به گردن نداریم مهمترین کاراینه که بی تفاوت نباشیم.فرق ما با مردمی که امروز خشکی دریاچه ارومیه را یک موضوع ملی نشان می دهند(که البته هم هست) این است که شاید نتوانستیم عمق اتفاق را به گوش همگان برسانیم.منظور من فقط شیوه اطلاع رسانیه و نه چیز دیگه ای.حتی به راهکار هم هنوز فکر نکردم و اینکه آیا این موضوع خشکی طبیعیه یا نه ، اما این کار(اطلاع رسانی گسترده به همه) قبل از هرچیزی لازمه.
به این خبر نگاه کنید:
http://naghdnews.ir/news-analytics/soci ... D9%87.html
در بند سوم این خبر از قول نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی آمده است:
وی موضوع خشک شدن دریاچه ارومیه را یک موضوع ملی و زیست بومی دانست و اظهار داشت: مشکل دریاچه ارومیه همانند خشکی هامون نیست که هیچ تاثیر منفی در زندگی مردم و حیات زیستی منطقه نداشت.
در مورد این خبر توضیح نمیدم دیگه :smile:
همه ی اتفاقای بد با بی تفاوتی ما ها شکل می گیره ، این نظر منه :wink:
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

سلام به ادمین گرامی.
از دیدین این لینکی که گذاشته بودی خیلی ناراحت شدم.
سایت نماینده ارومیه به آدرس زیر:
http://www.urmia1400.ir/fa/
رفتم و شدیدا اعتراض کردم. هرکس دیگه هم میتونه بره با نوشتن پیامی برای این نماینده ..... به مصاحبه وی در مورد دریاچه هامون اعتراض کنه.
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
Rahshoon
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★

پست خوانده نشده توسط Rahshoon »

واقعا تاسف آور است كه برخي مسئولين خشكي درياچه هامون را كم اهميت ميدانند.وادعا ميكنند كه هيچ تاثير منفي برزندگي مردم وحيات زيستي آنها نداشته.خرده اي بر آنها نيست چون اينان سالها رنج وسختي را كه كشاورزان سيستاني براثر اين خشكي تحمل كرده اند را نديده اند. تصویراما كاش مسئولين استان خودمان پيش از اينها براي اين خشكي چاره اي مي انديشيدند....
زندگی جز خوابی آشفته ورویایی سرشار از خواهش نفس نیست.اندوه روح را پوشاندن وشادی را جایگزین آن کردن ،راز روح است.
آواتار کاربر
MOSTAFA000
--ஜ کاربر فعال ஜ--
--ஜ کاربر فعال ஜ--
محل اقامت: سیستان سرفراز
تماس:

پست خوانده نشده توسط MOSTAFA000 »

من هم با اعتراض شدید خشم و غم و درد دل خودمو درباره دریاچه هامون به این نماینده محترم ابراز کردم. اما کاش نمایندگان خودمون هم گوش شنوایی برای این حرفها داشتن و به هر موضوعی با دید سیاسی و امنیتی نگاه نمی کردن و دلسوزی های مردم رو به حساب بدخواهی و حسادت نمی ذاشتن :cry:
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

MOSTAFA000 نوشته شده:اما کاش نمایندگان خودمون هم گوش شنوایی برای این حرفها داشتن و به هر موضوعی با دید سیاسی و امنیتی نگاه نمی کردن
سلام. میشه واضح تر توضیح بدید. گوش شنوا در چه موردی؟ دید نماینده ها سیاسی امنیتی هست؟ شاید منظورتون دید استاندار یا فرماندار و بقیه مسئولین بوده؟
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
Admin
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

بسمه تعالی
از : سایت سرزمین دریا و کویر(info@iranstb.com , www.iranstb.com)
به :جناب آقای جهانگیرزاده نماینده محترم مردم ارومیه
موضوع : نادرست بودن گفته ی شما مبنی بر عدم تاثیر منفی خشکی دریاچه هامون در زندگی مردم و حیات زیستی منطقه در مصاحبه با خبرنگار مهر مورخ 9 شهریور 1390 به آدرس اینترنتی (http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.a ... ID=1397044)
با سلام
احتراما با توجه به اینکه دانش عمومی از اوضاع جغرافیایی و اقتصادی مناطق مختلف ایران نشانه ی فرهیختگی و نشانه ی تعلق فردی همه ی ما به کشورمان ایران است از جنابعالی به عنوان نماینده ی مردم فهیم ارومیه درخواست می شود در این مورد اطلاع رسانی نمایید که زندگی اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی مردم منطقه سیستان کاملا به دریاچه هامون وابسته است و این گفته ی شما که "مشکل دریاچه ارومیه همانند خشکی هامون نیست که هیچ تاثیر منفی در زندگی مردم و حیات زیستی منطقه نداشت." صحت ندارد.
شایان ذکراست سایت سرزمین دریا و کویر آمادگی انعکاس و انتشار جوابیه حضرتعالی را در این زمینه دارد.
قبلا از حسن توجه شما کمال تشکر را داریم.
سایت سرزمین دریا و کویر
www.iranstb.com
info@iranstb.com
-----------------------------
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
ارسال پست

بازگشت به “محیط زیست استان سیستان و بلوچستان”