سفال «كلپورگان» شاهكار دستان هنرمند زنان بلوچ

معرفی صنایع دستی استان سیستان وبلوچستان

مدیر انجمن: khaleddehvari

آواتار کاربر
khaleddehvari
*** در حال رشد ***
*** در حال رشد ***
معرفی بیشتر: دانشجوی مرمت بودم کاردانی مرمت ابنیه دارم در حال حاضر بنا به علاقه ای که به صنایع دستی داشتم دارم کارشناسی صنایع دستی می خونم.
محل اقامت: فعلا زاهدان

سفال «كلپورگان» شاهكار دستان هنرمند زنان بلوچ

پست خوانده نشده توسط khaleddehvari »

سفال کلپورگان

«كلپوره»نام گیاهی با مصرف دارویی ویژه منطقه بلوچستان می‌باشد وكلپورگانروستایی است در 25 كیلومتری شهرستان سراوان و در 390 كیلومتری جنوب زاهدان.
تنها مشخصه‌ای كه كلپورگان را از بقیه مناطق متمایز كرده سفالگری آن است كه شیوه ساخت آن با قدمتی حدود 4 تا 6 هزار سال قبل هنوز دست نخورده باقی مانده و تنها كارگاهی كه هنوز به شیوه بدوی فعال و پا برجا كارش را ادامه می‌دهد كارگاه سفال كلپورگان است. [right][right]در طول تاریخ هنر سفالگری متعلق به زنان بوده است زیرا مردان به شكار و یا كشاورزی می‌پرداختند و بنابر شواهد تاریخی زنان ابداع كنندگان هنر سفالگری بوده اند. آنچه سفالگری كلپورگان را از سایر نقاط متمایز نموده ویژگی‌های منحصر بفرد آن می‌باشد كه شامل موارد زیر است:
تمام امور ظریف توسط زنان انجام می‌گیرد و مردان فقط كارهایی مثل آماده كردن گل پختن سفال و... را انجام می‌دهند.
[/right] [right]2 ـبرای تهیه سفال از چرخ سفالگری انجام نمی‌شود و تمام سفالینه‌ها با روشهای سنتی و بدیع و به كمك دست انجام می‌شود.[/right] [right]3 ـدر سفالینه‌ها لعاب به كار نمی‌رود.[/right] [right]4 ـطرحها و نقشهای آن كاملا هندسی است و تداعی نقشهای باستانی را می‌نماید.[/right] [right]5 ـطرحها و نقشهای آن معمولا شامل یك دایره توخالی یك دایره توپر و یك خط می‌باشد كه با هم تركیب یافته‌اند.
6 ـ ماده تزیین كننده آن رنگی است از
سنگ تیتوككه در آب حل می‌شود.[/right] [right]در ادامه مطلب ایشالا به زودی طرز تهیه سفال کلپورگان و انواع تولیدات آن را می گذارم که امیدوارم مورد استفاده دوستان عزیز قرار گیرد.[/right][/right]
آدمک آخر دنیاست بخند،آدمک مرگ همین جاست بخند،آن دست خطی که تو را عاشق کرد شوخی کاغذی ماست بخند، آن خدایی که بزرگش خواندی به خدا تنهاست بخند
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

Re: سفال «كلپورگان» شاهكار دستان هنرمند زنان بلوچ

پست خوانده نشده توسط Admin »

سفال کلپورکان و زنان سفالگر آن در استان خیلی معروف هستند.اگر بتوانم تصاویری از موزه ی روستای کلپورکان تهیه کنم در اختیارتان می گذارم و اگر نشد از یکی از دوستان نزدیکم خواهش می کنم این کار را برایمان انجام دهد. ;)
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
sonia
نماینده سرزمین دریا و کویر
نماینده سرزمین دریا و کویر
محل اقامت: ایران

پست خوانده نشده توسط sonia »

سلام
پست خوبی بود ممنون.
اگه بشه عکس های مربوطه رو هم دید خیلی عالیتر میشه. تصویر
درد من حصار برکه نیست،
درد من زیستن با ماهیانی است
که فکر دریا به ذهنشان خطور نکرده است ...
sistankadeh
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: زابل
تماس:

پست خوانده نشده توسط sistankadeh »

با سلام
اول از همه، متشکریم از دوستمان بابت این پست خوب
دوم اینکه برای دیدن عکس هایی از این به آدرس زیر سری بزنید
جامعه مجازی همدلان
سوم عکس هایی از سفال کلپورگان موفق و مانا باشید
پیوست‌ها
زنان در حال ساخت سفال کلپورگان
زنان در حال ساخت سفال کلپورگان
sist.jpg (23.95 KiB) مشاهده 1330 مرتبه
کوزه ای از سفال کلپورگان
کوزه ای از سفال کلپورگان
koz.jpg (15.49 KiB) مشاهده 1330 مرتبه
سفال کلپورگان
سفال کلپورگان
2885.jpg (154.96 KiB) مشاهده 1432 مرتبه
تصویر
آواتار کاربر
Admin
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

تصاویر زیبایی بود.ممنون تقی جان. ;)
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
ارسال پست

بازگشت به “صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان”