نابغه ای جهانی در موسیقی (استاد فیض محمد بلوچ)

آواتار کاربر
dehvary
ادبیات و فرهنگ بلوچستان و بلوچ
ادبیات و فرهنگ بلوچستان و بلوچ
محل اقامت: س و ب
تماس:

نابغه ای جهانی در موسیقی (استاد فیض محمد بلوچ)

پست خوانده نشده توسط dehvary »

از شخصی برایتان بیان می کنم که ناممکن را ممکن می سازد و با توان و اراده و اعتماد به نفس خویش به اوج می رسد که اگر نبود اراده اش، مانند هزاران هزار مردم عادی دیگر بی نام و نشان در زادگاهش می زیست و عاقبت بی نام و نشان از دنیا می رفت.
حدود 50 سال پیش او با فن هنرنمایی منحصر به فردش دنیای موسیقی را متحول ساخت و در کشور پاکستان به عنوان خواننده برتر معرفی شد .
ایشان نه تنها در پاکستان که دهها مدال افتخار از داوران بین المللی دریافت کرد و به شهرت جهانی رسید.
امریکا_فرانسه_اسپانیا_روسیه_الجزایر_لبنان_کره واندونزی و بسیاری از کشورهای آسیایی و همچنین کشورهای خاورمیانه عربی چشم انتظار نمایشها و به قولی " شو" های او بودند.
تا جایی که مایکل جکسون معروف اذعان میدارد و اعتراف می کند که نقطه آغازین حرکات نمایشی و همچنین سبک خواندن اشعار من استاد فیض محمد بلوچ بود زمانی که ایشان به امریکا آمده بودند (که البته با کمی دقت در حرکات دست و پا و حتی کشش صوت و آواز براحتی به این اذعان میتوان پی برد).
فیض محمد بلوچ
----------------

حدود هشتاد سال پیش دربخش قصرقند شهرستان نیکشهرچشم به جهان گشود و در دوران نوجوانی جهت کار و امرارمعاش به بندر کراچی در پاکستان مهاجرت و در قسمت بارانداز کشتیرانی دراین بندر مشغول به کار شد.
وی به دلیل دوری از خانواده و غربت احساسات درونی خویش رابه صورت ترانه و شعر بر زبان جاری میکرد. زمان خواندن , صدای زیبا و پراحساسش آنچنان کارگران مشغول را مجذوب میکرد که توانائی کار کردن از آنان سلب و فکر و حواسشان متوجه صدای او میشد و در نتیجه همین خود باعث اخراج استاد از کارش شد .
ازاساتید وی در اهنگسازی وساختن اشعار غمگین (زهیروک) ازاستاد ملا رمی و در نواختن تنبور(چنگ) از استاد الهداد که اهل لاشار از توابع ایرانشهر بود میتوان نام برد.
استاد فیض محمد در ابتدای کار خوانندگی هنرمندان وخوانندگان سندی راهمراهی میکرد اما پس از مدت کوتاهی هنر خوانندگی رابه زبان مادریش(بلوچی) بصورت حرفه ای ادامه داد و تا نیم قرن به آن پرداخت و در این دوران در جشنواره های موسیقی در کشورهایی ازقبیل امریکا_فرانسه_اسپانیا_روسیه_الجزایر_لبنان_کره واندونزی به هنرنمایی پرداخت و دهها مدال افتخاراز داوران بین المللی دریافت کردو به شهرت جهانی رسید.
استادفیض محمدبلوچ این بزرگمرد موسیقی بلوچستان درسال1982میلادی درشهرکراچی دیده از جهان فروبست
استاد فیض محمد بدون تردید یکی از معروفترین و توانمندترین خوانندگان قرن بیستم بلوچستان بوده است .
بزودی گوشه ای از موزیکهای ایشان در اختیار عزیزان قرار خواهد گرفت
روحش شاد و یادش گرامی
لذ تي كه در فراق است در وصال نيست چون در فراق شوق وصال است و در وصال بيم فراق.
لحظات را طي کرديم تا به خوشبختي برسيم، وقتي رسيديم فهميديم خوشبختي همان لحظات بود.
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

Re: نابغه ای در موسیقی دنیا

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

بی صبرانه منتظر شنیدن دل نوا های استاد فیض مجمد هستم!! ;)
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

Re: نابغه ای در موسیقی دنیا

پست خوانده نشده توسط Admin »

من با ایشون آشنایی نداشتم.واقعا مرد بزرگی بوده است و البته صاحب سبک... ;)
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
ارسال پست

بازگشت به “موسیقی بلوچستان”