منطقه حفاظت شده باهوكلات (گاندو)، بلوچستان

شناخت تخصصی محیط زیست استان سیستان و بلوچستان
hoorieh
--۞ کاربر ویژه ۞--
--۞  کاربر ویژه  ۞--

منطقه حفاظت شده باهوكلات (گاندو)، بلوچستان

پست خوانده نشده توسط hoorieh »

نام انگلیسی :

bahookalat protected are
نام فارسی : منطقه حفاظت شده باهوكلات ,گاندو اين منطقه در منتهى‌اليه گوشه جنوب شرقى کشور، در طول مرز ايران و پاکستان قرار دارد. اين منطقه از کوه‌هاى کم آب و بيابانى تشکيل شده که تا رودخانه سرباز در بلوچستان گسترده شده است. منطقه مزبور، مأمن تمساح تالابى و منحصر به فرد ايرانى است که در آبگيرهاى کم عمق مسير رودخانه زندگى مى‌کند. اين حيوان در مواقع خشکى تا چند متر در زير آبگيرها نقب زده و در داخل آنها زندگى مى‌کند. اگر اقدامات به موقع حفاظتى سازمان محيط زيست و نظارت بر صيد نبود؛ نسل اين تمساح‌ها تاکنون از بين رفته بود. همچنين شرايط خاص اکوسيستم رودخانه‌اى اين منطقه امکانات زندگى نوعى ماهى عجيب به نام ماهى گِل خور با نام علمى Perio phthalinuse فراهم آورده است که قادر به زيست در آب‌هاى کم عمق و بستر گِلى رودخانه‌هاست.

اقدامات حفاظتى سازمان حفاظت محيط زيست در مورد نواحى پيرامون باهوکلات به منظور حفظ بخش نمونه‌اى از گياهان بلوچى (که تا حدودى بيابانى - سندى است) و نيز جاندارانى که با اقليم و گياهان مزبور ارتباط زيستى دارند، ‌ ضرورى است. اين جانداران عبارت‌اند : جبير، سنجاب نخلى شمالى، راسوى خاکستر هندى، هوبره، دراج، سوسمار و نيز بسيارى از انواع پرندگان که خاص شبه قاره هند مى‌باشد.
خط ساحلى درياى عمان که مرز جنوبى اين منطقه را تشکيل مى‌دهد، ناحيه قشلاقى پرندگان آبزى است و نيز، محل مهمى براى تخم‌‌گذارى لاک‌پشت سبزدريايى به شمار مى‌آيد. www.irandeserts.com
امیدوارم خوشتون اومده باشه

راستی در مورد هر کدوم از جانوران یا حیات وحش منطقه اگه اطلاعاتی خواستید در خدمتیم
اینم چند تا عکس...

پیوست‌ها
bahoo-2.jpg
bahoo-2.jpg (9.55 KiB) مشاهده 1355 مرتبه
bahoo-1.jpg
bahoo-1.jpg (7.09 KiB) مشاهده 1433 مرتبه
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

Re: منطقه حفاظت شده باهوكلات (گاندو)، بلوچستان

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

سلام منظورتون از اقدامات حفاظتی چیه؟ می شه توضیح بدین سازمان محیط زیست باید چکار کنه؟
از حیواناتی نام برین اگر عکس بزارین خیلی ممنون می شم!

میشه بگین جبیر چیه؟ :evil:
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

همیشه حسرت اینو میخورم که چرا وقتی چابهار بودم نرفتم تمساح پوزه کوتاه گاندو رو از نزدیک ببینم.ایشالا قسمت بشه ببینمش. :wink: کلی هم عکس میگیرم همینجا میذارم :grin:
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
hoorieh
--۞ کاربر ویژه ۞--
--۞  کاربر ویژه  ۞--

سلام دوستای عزیز ممنون از توجهتون
یکی از اقدامات حفاظتی رو میشه تامین منابع آبی برای گاندو یا جلوگیری از صید بی رویه شکارچیان میشه نام برد که این کار باعث شده که این گونه ارزشمند نابود نشه! یا مجوز دادن به افرد متخصص برای پرورش این گونه ها که گزارشی هم راجع به این موضوع داشتین
جبیر یک گونه دشتزیه که توی دشتها بیشتر دیده میشه جبیر ازخانواده گاوسانان زیرراستهٔ بزهای کوهی (Antilopinae)، و جنس غزال (Gazella) است.این جانور شباهت زیادی به آهو ((Persian Gazella))داره. عمده‌ترین تفاوت آن با آهو اینه که گوش‌ها و دم آن معمولاً از آهو بلند تر است.چند تا عکس هم براتون میزارم.
آواتار کاربر
aminnoura
ادبیات و فرهنگ سیستان
ادبیات و فرهنگ سیستان
محل اقامت: سیستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط aminnoura »

Admin نوشته شده:همیشه حسرت اینو میخورم که چرا وقتی چابهار بودم نرفتم تمساح پوزه کوتاه گاندو رو از نزدیک ببینم.ایشالا قسمت بشه ببینمش. :wink: کلی هم عکس میگیرم همینجا میذارم :grin:
من تو پارک لاله تهران هفت هشت سال پیش زیارت کردم این تمساح پوزه کوتاه گاندو رو...
راستی تشکر ویژه برای این بخش محیط زیست. انشالله همیشه با آموزش ها و اخبار بخش محیط زیست این قسمت حسابی فعال باشه.
حفظ محیط زیست تو این شرایط خاص سیستان و بلوچستان کاری واجب هست و تو این راه باید از کارشناسای خبره کمک گرفت.
همه دوستان انشاالله موفق باشید
امين نورا به عادت ، عادت کرده است وگرنه آن را ترک مي کرد.
امین نورا دات نت
امین نورا دات کام
.....
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

خیلی ممنون از توضیحات علمی تون!!
منتظر دیدین عکسه هستم!!
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
hoorieh
--۞ کاربر ویژه ۞--
--۞  کاربر ویژه  ۞--

منم خودم تمساح پوزه کوتاه ایرانی رو از نزدیک توی قفسشون در باغ وحش چاه نیمه واقع در زابل دیدم
پیوست‌ها
جبیر
جبیر
2.jpg (50.76 KiB) مشاهده 1264 مرتبه
سنجاب راه راه(بلوچی)
سنجاب راه راه(بلوچی)
1.jpg (44.7 KiB) مشاهده 1344 مرتبه
ارسال پست

بازگشت به “محیط زیست استان سیستان و بلوچستان”