غلامعلی رئیس الذاکرین دهبانی (پدر شعر معاصر سیستانی)

مباحثی پیرامون نژاد و فرهنگ تاریخی سیستان
آشنایی با فرهیختگان و علمای سیستانی

مدیر انجمن: matashfaraz

آواتار کاربر
Goche Sisto
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★
محل اقامت: Tehran / Sisatn
تماس:

غلامعلی رئیس الذاکرین دهبانی (پدر شعر معاصر سیستانی)

پست خوانده نشده توسط Goche Sisto »

غلامعلی رئیس الذاکرین دهبانی زاده فروردین 1318 در روستای دهنوی زابل و آغازگر سرایش شعر به گویش سیستانی می باشد . وی نخستین کتاب شعرش را به گویش سیستانی در سال 1355 با نام « عیدوک » منتشر نمود .

وی انتشار کتبی با عناوین « کورنامه نیمروز » ، « پنج ارغن » ، « کندو » ، « زاد سروان سیستان » ، « غزلیات عبرت سیستانی » ، « خال کجک » ، « آسوکه » ، « اشعار مقبولی » ، « فرهنگ منظوم دهبانی » ، « صد پند صد حبه قند » ، « اسناد تاریخی سیستان » ، « کاکلک » ، « هفت خوان یعقوب » ، « زیر بادگیر بلور » را نیز در کارنامه درخشان خود دارد .

شماری از اشعار وی چند دهه است که به واسطه رادیو محلی شهرستان زابل و همچنین شبکه استانی سیستان و بلوچستان هامون، در میان مردم سینه به سینه انتقال می یابد .

{استنت مربوط به استاد در هفته فرهنگی سیستان و بلوچستان در خانه هنرمندان تهران به نمایش گذاشته بود}
پیوست‌ها
غلامعلی رئیس الذاکرین
غلامعلی رئیس الذاکرین
Untitled-1.jpg (30.91 KiB) مشاهده 1821 مرتبه
بولتن تحلیلی سیستانیان

Zabax.blogfa.com
payamsistani
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★

Re: غلامعلی رئیس الذاکرین دهبانی (پدر شعر معاصر سیستانی)

پست خوانده نشده توسط payamsistani »

درود بر حامد عزیز. کار ارزنده ای را آغاز کرده ای . بی گمان استاد ذاکرین شایستگی بیشتری دارد . می توانیم در همین جا خود ما صفحه ای به نام ایشان باز کنیم و هر کسی نوشته ای / مقاله ای و چیزی از خودش و استاد ذاکرین دارد در همین صفحه ی جدا بگذارد تا سپس در ویکی پیدا منتقلش کنیم . من هم چند نوشته در باره ی ذاکرین دارم که اگر بتوانم تایپ کنم برایت می فرستم . قربانت
تصویر
آواتار کاربر
Goche Sisto
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★
محل اقامت: Tehran / Sisatn
تماس:

پست خوانده نشده توسط Goche Sisto »

با درود بر پیام عزیز؛

همانطور که قبلا هم پیشنهاد داده بودم ما می توانیم موازی با خانه فرهنگ و هنر، انجمنی را با عنوان پیشنهادی « مشاهیر استان سیستان و بلوچستان » راه اندازی کنیم و برای هر کدام از مشاهیر صفحه ای را اختصاص دهیم (به خصوص آنها که کمتر در دنیای مجازی حضور می یابند) تا بتوانیم به صورت غیر مستقیم و به واسطه کاربران خود نوشتار های تالیفی یا مطالب پیرامون ایشان را در صفحه اختصاصی شان بارگذاری کنیم؛

موافق هستید؟
بولتن تحلیلی سیستانیان

Zabax.blogfa.com
payamsistani
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★

پست خوانده نشده توسط payamsistani »

درود بر حامد عزیز . پیشنهاد بسیار خوبی ست . بنده نیز با شما هم سو هستم و بی تردید این کار گامی ارزنده برای قدردانی از بزرگان فرهنگ سیستانی ست . دست مریزاد . شادزی .ارادتمند شما : پیام سیستانی
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “ادبیات و فرهنگ سیستان”