جاده ساحلی چابهار-بریس-پسابندر تنها یک جاده کنار دریا نیست

کمک به رشد اقتصادی استان سیستان و بلوچستان
ایده ها وطرح های اقتصادی و ابتکاری خود را اینجا مطرح کنید
شناخت استعدادهای بازرگانی سیستان و بلوچستان
ارائه ی راهکار برای رشد اقتصادی ، از شمال تا جنوب استان

مدیر انجمن: 4z4

آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

جاده ساحلی چابهار-بریس-پسابندر تنها یک جاده کنار دریا نیست

پست خوانده نشده توسط Admin »

(این مطلب در هیچ جای وب موجود نیست.حتما کامل بخوانید شاید تاسف ما کمکی کند.متشکرم)
همیشه با خودم فکر میکردم که جاده ساحلی چابهار چقدر بکر و دست نخورده است.اصولا اگر مهمانی یا دوستی را که در چابهار اقامت می کرد را باید به تماشای غروب آفتاب این ساحل زیبادعوت می کردم.درپایان و در هنگام بازگشت به چابهار فرد مدعو چنان هیجان زده بود که تمام کلماتش را دریای چابهار و غروب آفتاب و بکر بودن جاده ساحلی چابهار تشکیل می داد.تصویر
هر روز که می گذشت بیشتر به این نکته می رسیدم که جاده ساحلی چابهار-بریس تنها یک جاده کنار دریا نیست بلکه راهی برای پیوند دریا و چند جاذبه ی طبیعی دیگر است که مختصری به توضیح آنها می پردازم.

- سواحل صخره ای : درابتدای جاده ساحلی چابهار - بریس - پسابندر شاهد صخره هایی هستید که بر اثر فرسایش آبی سوراخ هایی از عمق دریا در آنها ایجاد شده است و هنگامی که موج به سمت آنها حرکت می کند آب با شدت از آنها به طرف آسمان فوران می کند.به این پدیده موج افشان می گویند.ارتفاع موج افشان در فصل بادهای موسمی چابهار به 20متر می رسد.

- تالاب لیپار : در فاصله 15 کیلومتری چابهار و در این جاده ساحلی تپه هایی وجود دارند که موقعیت مکانی آنها باعث می شود آب های سرگردان حاصل از بارندگی به دریا نریزد و سبب تشکیل تالابی با وسعت حدود 14Km می شود.نامش تالاب لیپاراست که بسیار سرسبز و زیباست.

-کوههای مینیاتوری (مریخی):درفاصله حدود 35Km از ابتدای جاده شروع می شوند و کیلومترها امتداد دارندکه از نظر زیبایی فوق العاده منحصر به فرد هستند.

- درخت انجیر معابد : درختی که قطر آن به چند ده متر! می رسد.دارای تاجی در بالای خود و میوه ای به شکل انجیر می دهد.این درخت چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند.

- جنگل حرا : درفاصله ی 120Km چابهار جنگلی وجود دارد که به جنگل حرا معروف است.در هنگام مد دریا تاج این درختان از آب بیرون می ماند طوریکه با قایق می توان در این جنگل به تفرح پرداخت.خارج از فواید بسیار دارویی این جنگل ، پرندگان بسیاری نظیر فلامینگو ، عقاب ، مرغ ماهی خوار و ... در روی این درختان لانه دارند که بسیار زیباست.

- فرش خزه و جلبک ، صخره های بسیار مرتفع و عمودی رو به دریای عمان ، اسکله های صیادی "رمین" ، "پسابندر" ، "گواتر" را هم اضافه کنید.

اینها تنها مواردی بودند که با نادیده گرفتن زیبایی ساحل بکر و دریای چابهار در جاده ساحلی قابل بیان بودند.در نظر بگیرید که تمام این زیبایی ها به دریایی مشرف باشند که به اقیانوس و آبهای آزاد راه دارد.علاوه بر این به دلیل نقش بادهای موسمی در هیچیک از فصول سال خبری از شرجی بیش از حد و تعفن دریا نیست چراکه :
متوسط دمای حداکثر (در خرداد ماه) طی یک دوره ۷ ساله۳۱ درجه سانتی گراد ومتوسط دمای حداقل (دردمای ماه) ۱۹ درجه سانتی گراد.1

تا اینجا من فقط درباره جاده ساحلی چابهار- بریس - پسابندر حرف زدم.آنهم جاذبه های طبیعی گردشگری.حتما شما هم به این نتیجه رسیده اید که جاده ساحلی چابهار-بریس-پسابندر تنها یک جاده کنار دریا نیست.
این منطقه می تواند باعث سرازیر شدن گردشگران زیادی به منطقه شود.انصافا" برای یه جاده ساحلی چه چیز دیگه ای رو میشه متصور شد.
کاش چشم سرمایه گذاران داخلی و خارجی استان به این منطقه ی بکر و عاری از هر گونه رقابت تجاری برای پیشرفت بیافتد.
--------------------------------------------
1-به نقل از ویکی پدیا
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

Re: جاده ساحلی چابهار-بریس-پسابندر تنها یک جاده کنار دریا نیست

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

سلام
توضیحات جذابی دادین!!
بنظر شما که اونجا رو دیدین در این منطقه چه کار و کسبی میشه راه انداخت ویا رو چه مواردی میشه سرمایه گذاری کرد؟
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
Admin
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

Re: جاده ساحلی چابهار-بریس-پسابندر تنها یک جاده کنار دریا نیست

پست خوانده نشده توسط Admin »

جاذبه های طبیعی گردشگری را ابتدا باید مد نظر قرار داد زیرا نسبت به دیگر جاذبه های مصنوعی که می توان در منطقه جنوب بلوچستان ایجاد کرد دارای هزینه ی کمتری خواهد بود و به طبع بازده کار هم بالا خواهد رفت.
تاسیس و راه اندازی کمپینگ های تفریحی با امکانات ساده برای اقامت و مشارکت بخش خصوصی برای هدایت مردم علاقه مند به این منطقه می تونه خیلی مفید باشه.
در کنار آن می توان به گسترش جاذبه های مصنوعی ادامه داد.مثلا اگر آکواریومی را ساخت که فرد را به زیر دریا برای تماشای آن هدایت کند مثل یک بمب تبلیغاتی بزرگ میتونه گردشگر های زیادی را جذب کنه.
همچنین فعال شدن بیش از پیش منطقه آزاد چابهار یکی دیگه از مهمترین دلایلی خواهد بود که گردشگر را به این منطقه سرازیر میکنه.
تاسیس مراکز تفریحی و سیاحتی که به آموزش ورزشهای آبی نظیر غواصی و جت اسکی و ... می پردازند هم خیلی مفید خواهد بود.
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
behzad
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★
معرفی بیشتر: شاعر ونویسنده .البته براخودم مینویسم
محل اقامت: بلوچستان.کنارک..پایگاه هوایی دهم شکاری
تماس:

Re: جاده ساحلی چابهار-بریس-پسابندر تنها یک جاده کنار دریا نی

پست خوانده نشده توسط behzad »

جالب بود
ای نگین سیستانم هامون/اگرچه همچون درخت پاییزی خشکیدی ولی من برتن خشکیده وترک خورده ات بوسه میزنم وفریاد میکشم:دوستت دارم
rasool
تفریح و سرگرمی در سرزمین دریا و کویر
تفریح و سرگرمی در سرزمین دریا و کویر
محل اقامت: سیستان دیار رستم دستان
تماس:

Re: جاده ساحلی چابهار-بریس-پسابندر تنها یک جاده کنار دریا نی

پست خوانده نشده توسط rasool »

کو عکسهاش؟
شما از مطالبي كه ميخوانيد نشانه شخصيت شماست

تصویر
ارسال پست

بازگشت به “اتاق فکر”