گوشه ای ازافتخارات سیستان

استان شناسی سیستان و بلوچستان (مباحثی پیرامون جغرافیا ،اقتصادو...)
مهرزاد
°°° تازه وارد °°°
°°° تازه وارد °°°
پست: 2
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۱, ۲:۰۷ ب.ظ
جنسیت: مرد
معرفی بیشتر: درحال تحصیل دردبیرستان دانشگاه
محل اقامت: زابل
تماس:

گوشه ای ازافتخارات سیستان

پست خوانده نشده توسط مهرزاد »

گوشه ای از افتخارات سیستانیان
سیستان، به منطقه وسیعی گفته می شود که در حال حاضر بخش هایی از آن در ایران و افغانستان واقع می باشد. در ایران، این منطقه به قسمت شمالی استان سیستان و بلوچستان اطلاق می گردد که شهرستان های زابل، زهک و هیرمند در آن واقع می باشند.این منطقه، طی قرون و اعصار، مایه افتخار ایرانیان و مسلمانان بوده است که فرازی از این افتخارات عبارتند از:

1- قرآن قدس : یکی از بزرگترین افتخارات سیستان آن است که اولین خاستگاه ترجمه قرآن کریم به گویش سیستانی و با واژگان سیستانی است این قرآن که به خط کوفی نوشته شده از آن رو بسیار ارزنده است که بر گردان دری کهن و سنجیده‌ای دارد . مختصات و دستور قرآن قدس مربوط به حوزه سیستان و به شیوه ترکیبات و جملات نوشتاری تاریخ سیستان ، احیاالملوک و فرهنگ مهذب‌الاسماء است که نویسندگان هر سه کتاب بی‌تردید سیستانی بوده‌اند؛ و این افتخار بر سیستانیان مبارک باد که یکی از اولین برگردان‌های قرآن کریم به گویش سیستانی بوده است .

2- حضرت نوح (ع) در این سرزمین دو رکعت نماز خوانده و در حق مردمش دعا کرده است. ( احیا‌الملوک )

3- سلیمان نبی(ع) باد را فرمود او را گرد جهان بگرداند و گفت مرا در معتدل‌ترین جا فرود بیاور . پس باد اور را به سیستان فرود آورد . آنجا چاشت خورد و گفت اینجا خوشتر است. ( تاریخ سیستان )

4- زرنج بزرگترین شهر ایران که بعد از اسلام در نیمه دوم قرن دوم به پایتختی یعقوب لیث انتخاب شد .

5- اولین پهلوان حماسی ایران و پاسدار فرهنگ و رادمردی ایرانیان ، رستم زال فرزند نریمان در شاهنامه فردوسی از سیستان گزینه شده است .

6- نخستین امیر ایران پس از اسلام و احیاگر زبان و ادبیات و استقلال ایران ، یعقوب لیث صفاری از سیستان برخاسته است .

7- از اولین زنان محدثه صدر اسلام « ام سلمه سجستانی‌» نوه ابی داود سجستانی صاحب کتاب‌السنن سیستانی است .

8- مولد و خاستگاه ابوسلیمان سجستانی فیلسوف سده چهارم هجری و از مفاخر ایران و جهان در انتشار میراث فرهنگ اسلامی سیستان است .

9- بزرگترین افتخار و زیور سیستان آن است که مردمانش از ابتدا تا به هنگام طلوع دین احمدی به طریق آدم (ع) موحد و یکتاپرست بوده‌اند و اینک نیز نام زیبای دارلولایه را بر پیشانی افتخارات خویش دارد .

10- ابویعقوب سجستانی نویسنده کهن‌ترین کتاب نثر فارسی یعنی کشف‌المحجوب‌زاده سیستان است .

11- هریز ابن عبداله سجزی از اولین فقهای جهان تشیع و از شاگردان خاص امام جعفر صادق (ع) برخاسته از سیستان است .

12- خلف ابن احمد صفاری نخستین کسی که به دستور وی در قبال یکصد هزار سکه زر قرآن خطی نوشته و طراحی شده ، زاده همین سرزمین ولاثی است .

13- محمد ابن وصیف سگزی اولین شاعر شعر مکتوب فارسی در نیمه اول قرن سوم هجری و پایه‌گزار شعر فارسی دری از مفاخر همین برخاستگاه است .

14- اولین قوانین بیمه‌های اجتماعی رایگان در ایران توسط یعقوب لیث نوشته شده است .

15- اولین آسیاب‌های بادی جهان اختراع سیستانیان است.

16- اختراع خط معقلی در قرن اول هجری به ابراهیم سیستانی و اختراع خط جلیلی در اوایل اسلام به یوسف سیستانی نسبت داده شده است .

17- خواجه معین‌الدین محمد ابن حسن سجزی سر سلسله چشتیه اجمیر هند از معارف و صاحبان کرامت و خوارق از افتخارات همین حوزه معنویت است .

18- سیستان اولین سرزمینی است که مدینه‌العذارء نام گرفت و دروازهایش به روی هیچ بیگانه‌ای گشوده نشد .

19- اولین دانشمندی که اسطرلاب زورقی را اختراع و زیج مامونی را بنیاد کرد استاد ابوسعید سجزی ریاضی‌دان و منجم معروف جهان سیستانی است .

20- سیستان اولین و تنها سرزمینی است که کوروش هخامنشی به مردمانش لقب انصار داد .

21- اولین تصاویر انیمیشن جهان یا تصاویر متحرک سینما در شهر سوخته سیستان و روی سفالینه‌ای رنگی در سالهای اخیر پیدا شده است .

22- بنا به نقل اصطخری نویسنده مسالک و ممالک مسجد سیستان از آبادترین مساجد در همه خراسان و ماورالنهر بوده است .

23- بنا به نوشته کتاب ارجمند معجم‌البلدان در جهان بازاریابی درستکارتر و کم نیرنگ‌تر از سیستان نتوان یافت .

24- سیستانیان در دورانی که ایران زیرسلطه مغولان بود موفق شدند در دورترین ناحیه هند یعنی بنگلادش امروزی حکومت مستقلی را به وجود آورند و بنیان‌گذار بنگلادش شدند ( از کتاب عیاران‌سیستان)

25- بزرگترین شهر قبل از میلاد و پرجمعیت‌ترین شهر دوران مفرع شهر سوخته واقع در 55 کیلومتری زابل و زاهدان بوده است .

26- سیستان جاثی است که توانست تا قرنها خصلت مردپروری خود را حفظ کند و در سده‌های تاریخ عیاران و جوانمردانی چون یعقوب لیث بپروراند از کهن‌ترین و پایدارترین رسوم و آئین‌های این جوانمردان حق نان و نمک یا به عبارت دیگر مهر نان و نمک است ( نقل از آداب پهلوانی نوشته محمدمهدی ماذن جامی )

27- اولین کوره‌های ذوب فلزات جهان در سیستان یافت گردیده است .

28- شخصیت‌هایی چون خلیل بن احمد سجستانی در فقه، ابوحاتم سجستانی در حدیث ، یحیی بن عمار سجستانی در حدیث ، یحیی بن عمار سجستانی در فقه و شاعران نامداری که به زبان عربی شعر گفته‌اند مانند: ابونصر فراهی ، ابوالفتح بستی ، ابوالفرج رونی ، منجنیک سجستانی و دهها نام دیگر که در تذکره خیرالبیان آمده ، سیستانی بوده‌اند .

29- اولین جوانان انقلابی پیرو خط امام که قبل از انقلاب اسلامی به دست ایادی رژیم پهلوی تیرباران شده‌اند کسانی چون محمود پهلوان و محمدعلی باقری و ... از سیستان بر خاسته‌اند .

30- جمعی از بهترین خط شکنان جبهه‌های 8 سال دفاع مقدس فرمانده‌هان رزمندگان شهدا و ایثارگران از سیستان بوده‌اند .

شخصیت‌هایی چون شهید حاج قاسم میر ، میرحسینی ، شهید حسن هراتی‌اسکندری، شهید عیسی خدری، شهید حسین عالی، شهیدان میرزایی، شهیدان بشارتی، شهید خسروی و ... به ویژه شهید والامقام 7 تیر 1360 و رهبر انقلابیون سیستان، حضرت حجت‌‌الاسلام والمسلمین سید محمدتقی حسینی‌طباطبایی از مفاخر این قطعه از پیکر بهشتی میهن هستند .

31- علاقه دیرین این مردم دلاور و مؤمن به اسلام و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی موجب شده است که همه علاقمندان و دوستداران عزت انقلاب به مسائل مردم سیستان علاقمند باشند. سابقه تاریخی این شهر و منطقه بسیار دیرینی است و نشان از عمق فرهنگ و آگاهی و معرفت مردم منطقه سیستان دارد .

32- یازدهمین جایی که اهورامزدا آنجا را بیافرید « در متون زردشتی » ( سیستان و بلوچستان سرزمین نژاده ، مردمان سخت‌کوش ، اقبال یغمائی انتشارات فرهنگ هنر )

33- دریاچه کیانسه ( هامون اولین جایی که از زردشت سه تخم یادگار مانده و سوشیاستها ( نجات دهندگان ) از آن برخواهند خاست . ( کیانیان ذبیح اله صفا )

34- اولین مردمی که در برابر تیمور لنگ نام ایران بر زبان راندند ( کتاب منم تیمور جهان گشا – مارسل بریون – ترجمه محمود عرفان )

35- نامهای « مدینه‌العذرا ، دارالولایه ، دارالعلم ، دارالزهد ، دارالعباد و ....» از دیگر نامهای سیستان بعد از اسلام است . ( کتاب تاریخ سیستان ، تاریخ‌البلدان یعقوبی ، احیاالملوک ، معجم‌‌البلدان ، روضات‌الجنان )

36- اولین مردمی که در سی هجری سپاه اسلام را سپاه خدا خواندند و حاضر به صلح شدند ( تاریخ سیستان و سیستان قبل و بعد از اسلام دکتر عبدالحی حبیبی )

37- اولین سرزمینی که جوانانش در جنگهای تن به تن در فاو حماسه‌ها آفریدند ( از سخنان هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران )

38- سرزمینی که به دلیل وجود اولین رصدخانه‌اش(نیمروز) گفتند و بعد جایش را با گرینویچ انگلیس تعویض کردند (کتاب رصدخانه نیمروز ، دهانه غلامان ، مرادی غیاث‌آبادی )

39- مردمان خراسان و سیستان اولین مردمی بودند که خونخواهی امام حسین(ع) به سپاه مختار ثقفی پیوستند ( تاریخ سیستان )

40- اولین مردمی که به محض شنیدن شهادت امام حسین (ع) شورش کردند ( مردم سیستان که به خونخواهی امام حسین (ع) قیام کرد حجت الاسلام دوانی انتشارات دانشگاه زابل )

41- ابوسلیمان سجستانی اولین کسی که 800 سال قبل از نیوتن به قوه جاذبه خو رشید پی برد .

42- جراحان شهر سوخته برای اولین بار در جهان مغز انسان را جراحی کردند .


منبع: وب سایت پسر سیستان(امین نورا)
آواتار کاربر
elahe
*** در حال رشد ***
*** در حال رشد ***
پست: 7
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۱, ۱۰:۵۳ ق.ظ
جنسیت: زن
معرفی بیشتر: ته تغاری-بابام زابلیه ومادرش بلوچه وکلاله بزرگ شده واما
مامانم اصلا عربه ورگ ایرانی اش ترکیبی از سبزوار ویزده- اما زاده ونمو یافته ی کرمانه
محل اقامت: کرمان

Re: گوشه ای ازافتخارات سیستان

پست خوانده نشده توسط elahe »

درود بر شما...
اما یکی از افتخارات معاصر سیستان برای من به عنوان یه دانشجوی سیستانی این است که:یکی از تنها دو استاد تمام گروه تاریخ دانشگاه تهران یک سیستانی است...


دکتر منصور صفت گل استاد عزیزم که واقعا این ترم ما رو به کارهای تازه واداشتند(درس بسیار بخوانیم و تحقیق هم انجام بدیم)...
اما از ارزش ایشون در نزد کسی کاسته نشد...
آخرین ویرایش توسط elahe در سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲, ۸:۰۵ ب.ظ، در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
شن باد بهانه بود...
میخواست اشکهایم را خاکی کند...
ارسال پست

بازگشت به “آشنایی با استان سیستان و بلوچستان”