درباره ارمنستان 

مکانی برای تفریح و سرگرمی
ایده ها و پیشنهادات جالب و بامزه را اینجا بیان کنید
همدیگر را شاد کنیم

مدیر انجمن: rasool

minoog
°°° تازه وارد °°°
°°° تازه وارد °°°
پست: 4
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۳:۰۵ ب.ظ

درباره ارمنستان 

پست خوانده نشده توسط minoog »

[right]ارمنستان قبل از سال ۱۴۵۴ دارای یک حکمرانی توانا با فرهنگی اصیل بود که در طول زمان همه سرزمینهای بین دریای سیاه و خزر را در بر می گرفت.
ارمنستان در طول تاریخ خود محل جنگ کشور گشایان و میدان نبرد پادشاهان زیادی بوده‌ است. از ۲۷۰۰ سال قبل تا امروز این منطقه تحت سلطه پادشاهی ایران، اسکندر، روم، بیزانس، خلافت اسلامی اعراب، مغولان، تاتارها، عثمانی‌ها و روس‌ها بوده. در طول این زمان حکمرانان مختلف ارمنستان توانستند تا حدود ۱۷۰۰ سال بر این کشورحکمرانی کنند.
مدتهای مدیدی ارمنستان جزئی از ایران محسوب می شد و دانش ایران بر آن اثر زیادی گذاشت پس از سربزیری سلطنت ارمنستان در سال ۴۲۸ میلادی، این سرزمین باردیگر قسمتی از ایران شد. در زمانی از فرمانروایی ایران، بخش مرکزی ارمنستان امروزی قسمتی از خانات ایروان بود. در زمان صفویه ارمنستان شاهد جنگ و رزم های دو پادشاهی صفویه و عثمانی بود و ایروان چند مرتبه به مالکیت نیروهای عثمانی درآمد. بر این منوال عهد زهاب در سال ۱۶۳۹ میلادی، ارمنستان شرقی را که در بردارنده ایروان می‌شد زیر سلطه صفویه و ارمنستان غربی (مناطق شمال شرقی ترکیه امروزی به مرکزیت شهرهای ارزروم، سیواس و وان) زیر سلطه دولت عثمانی در آمد. در ستیزهای ایران در زمان قاجاری و روسیه تزاری بر سر قفقاز ،بخش سیونیک واقع در جنوب ارمنستان امروزی به دست روسیه افتاد و بر اساس عهد گلستان ایران ادعای خود در موضوع گرجستان که قسمت شمالی ارمنستان امروزی را در سلطه داشت، باز گرفت. در دومین مرتبه ستیز های ایران و روسیه تزاری در سال ۱۲۰۶ هجری خورشیدی (۱۸۲۷ میلادی) که زمان قاجار و پادشاهی فتحعلی شاه قاجار به وقوع پیوست، لشگر ایران به پادشاهی عباس میرزا از سپاه روسیه از پادشاهی پاسکویچ مغلوب شد. سپس به دنبال عهدنامه ترکمانچای، ارمنستان به صورت رسمی از ایران جدا گشت و به سرزمین روسیه وصل شد.

از سال ۱۹۲۰ تا هنگام از هم پاشیدگی شوروی، ارمنستان تحت نام جمهوری سوسیالیستی ارمنستان شوروی، یکی از ۱۵ جمهوری سازنده اتحاد جماهیر شوروی بود.

ارمنستان در شهریور ۱۳۷۰ از اتحاد جماهیر شوروی جدا شد. پاکستان تنها سرزمینی می باشد که این کشور را بعلت گرفتن زمین های جمهوری آذربایجان به رسمیت نشناخته‌است. ارمنستان دارای ارتباط گرمی با ایران می باشد. باز نبودن مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان و ترکیه و بی‌طرفی ایران در نبردهای قره باغ از علل گسترش روابط دو کشور است.
غذاهای ارمنستان
احتمالاً یکی از مهمترین دشواری های که سفرهای خارجی گونه غذاهای کشوری که به آن مسافر می کنید باشد ولی خوشبختانه غذاهای ارمنستان با ذات ما بسیار آشنا می باشد و غذاهایی مانند: کباب کوبیده، کباب برگ، دلمه و کوفته را از غذاهای مشترکی ایران و ارمنستان میباشد، در غذا های ارمنی هم برنج موجود است ولی نه به آن مقداری که ایرانیان به برنج علاقه دارند در شهر ایروان که پایتخت کشور ارمنستان می باشد نیز تعدادی رستوران ایرانی موجود است که غذاهای آن با ذبح اسلامی می باشد از این رو دشواری به جهت غذای ایرانی نخواهید داشت. در آشپزی در ارمنستان کمتر از ادویه های متفاوت استفاده می شود و معمولا نمک و فلفل ادویه اصلی غذاها می باشد.
متداول ترین غذای ارمنستان انواع مختلف کباب ها می باشد. تنوعات و کیفیت مواد غذایی گوشتی (سوسیس و کالباس) باعث شده تا در مراسم و میهمانی ها هم از آن استفاده کنند، در ارمنستان افزون بر انواع کبابهای مختلف غذاهای دیگر مثل شاورما، فلافل، فوتوچنی، اسباکتی، بیف استراگانوف، لحماژو و هاریسا نیز پخت می شود، نان های متنوعی نیز در ارمنستان پخت می شود از جمله: نان لواش، مادناکاش، هرازدان و باکت در ارمنستان همانند کشور های دیگر غذاهای فست فود از جمله ای اف سی، کی اف سی و پیتزا هات نیز یافت می شود. ارمنستان به آب های آزاد راهی ندارد با این وجود غذاهای دریایی در ارمنستان طرفدار زیادی دارد یکی از خوش خوراک ترین ماهی های دریاچه سوان ماهی ایشخان است که بسیار شبیه به ماهی قزل آلا می باشد همچنین خرچنگ دریاچه سوان نیز طرفداران بسیار زیادی دارد.
مراکز خرید ارمنستان
توجه به چند نکته برای خرید در مراکز خرید ارمنستان ضروری است:
1- اکثر مارکهای معروف دنیا در ارمنستان و تور ازبکستان شعبه دارند که قیمت اجناس شان نسبت به قیمت اجناس در ایران مناسب تر است مانند آدیداس اما به طور کلی سطح عمومی قیمت های اجناس علی الخصوص چیزهایی که سوغاتی می بریم مانند پوشاک و صنایع دستی در ارمنستان بالاتر است.2- در بازارهای متنوع تور ارمنستان اجناس متعددی در زمینه های متفاوت مانند پوشاک، کیف و کفش، صنایع دستی، یا جواهرات و فروشگاه های لوکس و حتی اقلام خوراکی هم یافت میشود که ممکن است با قیمتهای بسیار بالایی برخورد کنید، برای اینکه به نرخ واقعی فروشنده برسید باید تا می توانید چانه بزنید تا تخفیف بسیاری بگیرید و با قیمت های مناسب تری خرید کنید.3- گمرك ارمنستان درباره صدور عتیقه‌جات و آنچه گنجینه ملی اطلاق می‌شود بسیار حساس است، پس اگر مایل به خرید فرش یا اثری هنری هستید، مطمئن شوید فروشنده اوراق لازم جهت صدور در تور ارمنستان آن را فراهم می‌كند تا در هنگام عبور از گمرک به مشکلی در این زمینه برنخورید.منبع:تور ارمنستان[/right]

بازگشت به “تفریح و سرگرمی در سرزمین دریا و کویر”