قلعه سیب در سراوان

مباحثی پیرامون توانمندیهای توریستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان
آواتار کاربر
alpha
★★★ نورچشمی ★★★
★★★ نورچشمی ★★★

قلعه سیب در سراوان

پست خوانده نشده توسط alpha »

قلعه سِیْبْ:

موقعیت جغرافیایى: شهرستان سراوان - بخش سیب و سوران - روستاى سیب
قدمت: دوران اسلامى - قاجار
ویژگیهاى معمارى: این بنا با استفاده از خشت خام ساخته شده و داراى حصارى از خشت خام به ارتفاع حدود 6 متر است که دور تا دور بناهاى قلعه را محصور نموده است. ارتفاع بلندترین نقطه حدود 22 متر است و در سه گوشه دیوار قلعه 3 برج براى امر دیده‏بانى تعبیه شده است. از درب ضلع جنوبى تا انتهاى سمت جنوب شرقى داراى پلکانى از خشت خام است که پس از طى 10 پله خشتى به یک درب چوبى دو لنگه با کنده‏کاریهاى برجسته در کادرهاى مربع شکل بصورت قرینه روبرو مى‏شویم. ورودى قلعه بوسیله راهى باریک تونل مانند که تاریک نیز مى‏باشد با یک شیب ملایم به سمت بالا و حیاط قلعه راه دارد. در وسط حیاط قلعه چاه آبى وجود دارد که دور تا دور آن سنگ کارى شده و در ضلع شرقى حیاط دو اتاق به اندازه‏هاى مختلف و در ضلع جنوبى یک اطاق و در ضلع شمالى نیز یک اطاق با راهرو باریک به سمت مشرق ساخته شده است. محل سکونت صاحب قلعه در ضلع غربى بوده که داراى محوطه‏اى نسبتاً بزرگ مى‏باشد. در قسمت مشرق قلعه فضایى به طول 11 متر و عرض 4 متر با پوشش مسطح ساخته شده که شاید براى زندان از آن استفاده مى‏کرده‏اند. در ضلع غربى حیاط آثارى از یک تنور براى پخت نان مورد نیاز ساکنین قلعه مشاهده مى‏شود. در اطاق جنوب شرقى براى صعود به محل دیده‏بانى یک راه پله خشتى ساخته شده است. این اثر در سال 1370 تحت پوشش سازمان میراث فرهنگى قرار گرفته است. در زیر چند عکس از نمای بیرونی این قلعه را میبینید.
تصویر

تصویر
تصویر
تصویر
انسان نه آن طور است که می پندارد
نه چنان است که او را می شناسد
و نه آن است که می نماید.
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

Re: قلعه سیب در سراوان

پست خوانده نشده توسط Admin »

از آلفای عزیز ممنونم
این تصاویر مربوط به قبل از بازسازی قلعه می باشد.در حال حاضر ورود به قلعه برای تصویر برداری منوط به کسب اجازه از مراجع ذیصلاح است و از آنجاییکه من در سراوانم سعی خواهم نمود تا جدیدترین تصاویر را از این قلعه تهیه نمایم و در اختیار همگان هم قرار دهم.
ممنون
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
4z4
اتاق فکر
اتاق فکر

پست خوانده نشده توسط 4z4 »

سلام به همه من این قلعه رو از نزدیک دیدم بنای واقعا جالبی داره!!
قلعه سب در زمان خودش یک بنای استراتژیک بوده و از نظر دفاعی در اون زمان بصورتی بوده که حاکمان بخش میانی بلوچستان در اون اقامت می کردن و می شه گفت تسخیر ناپذیر بوده!!
قلعه سب در دشتی واقع شده که از 4 طرف به دلیل پایین بودن سطح مکانی که قلعه ساخته شده نسبت به محوطه ای به شعاع تقریبی 5 کیلومتر دید داره!! ( یا بهتر بگم تو یک گودی هست)
و به این دلیل میگم که تسخیر ناپذیر بوده که اگر یک تیر انداز حرفه ای با اسلحه برنو( اسلحه گلوله زنی باب اون دوران)
روی قلعه وایسته به راحتی تا شعاع 3 کیلومتری قلعه رو می تونه پوشش بده و هر جنبنده ای رو ناکار کنه!!

تا جایی که من تو تاریخ خوندم این قلعه نقش قابل توجهی در مقابل انگلیس ها داشته و به مبارزان بلوچ کمک زیادی کرده!!
انشاالله سعی می کنم بزودی از جنبه های تاریخی این قلعه مطلبی بنویسم!! :sad:

در ضمن ادمین جان برای دیدن عکس هات لحظه شماری می کنم!!
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر شریعتی
آواتار کاربر
Admin
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

پست خوانده نشده توسط Admin »

در اولین فرصت ، چشم ;)
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
ارسال پست

بازگشت به “جاذبه های توریستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان”