سامان (سكه دوزي)

معرفی صنایع دستی استان سیستان وبلوچستان

مدیر انجمن: khaleddehvari

آواتار کاربر
khaleddehvari
*** در حال رشد ***
*** در حال رشد ***
معرفی بیشتر: دانشجوی مرمت بودم کاردانی مرمت ابنیه دارم در حال حاضر بنا به علاقه ای که به صنایع دستی داشتم دارم کارشناسی صنایع دستی می خونم.
محل اقامت: فعلا زاهدان

سامان (سكه دوزي)

پست خوانده نشده توسط khaleddehvari »

سامان يا سكه دوزي يكي از هنرهاي زيبا و اصيل بلوچستان است. به دليل تشابهات قومي بين مردمان بلوچستان ايران و بلوچستان پاكستان و ... سكه دوزي در آن مناطق نيز رواج دارد، كه خود امري طبيعي است. اما سكه دوزي در بلوچستان ايران داراي ويژگيهاي منحصر به فردي است، كه آن را از سكه دوزي كشورهاي همجوار متفاوت مي نمايد.
عموماً از سكه دوزي براي تزئين رويه ي رختخواب پيچ و يا زينت اتاق استفاده مي گردد. در گذشته اي نه چندان دور سكه دوزي در خانواده بلوچ نقش صندوق پس انداز راد اشته است. بدين صورت كه زنان هنرمند بلوچ در مواقع گشاده دستي و رفاه مازاد درآمد خانواده را تبديل به سكه كرده، و از آن در سكه دوزي استفاده مي نموده اند، و در مواقعي كه خانواده دچار تنگدستي است از سكه هاي پس انداز شده كمك مي گرفته اند.
موارد مورد نياز اين هنر را در گذشته از كشورهاي هند و پاكستان تهيه مي كرده اند، كه خود باعث گرديده تا در اصالت آن شبهاتي پديد آيد. در هنر سكه دوزي پس از محكم نمودن پارچه بر روي مقوا، عمليات سكه دوزي بر اساس طرح و نقشي كه هنرمند در ذهن دارد، آغاز مي گردد. اما در ميان هيچ يك از نقوش داراي اسم نمي باشند.
آدمک آخر دنیاست بخند،آدمک مرگ همین جاست بخند،آن دست خطی که تو را عاشق کرد شوخی کاغذی ماست بخند، آن خدایی که بزرگش خواندی به خدا تنهاست بخند
آواتار کاربر
Admin
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
سفرنامه های سیستان و بلوچستان
معرفی بیشتر: من نه سیستانیم و نه بلوچستانی ، من سیستانی و بلوچستانیم.
ما کاربران سرزمین دریا و کویر(فارس و بلوچ و شیعه و سنی و ... )فارغ از نژاد ومذهب ، تنها به رشد سرزمینمان می اندیشیم.ما تصمیم گرفته ایم پایگاه اطلاعات تخصصی سیستان و بلوچستان را بسازیم و در این راستا دست همه ی دوستان جدید را برای همکاری به گرمی می فشاریم.مهر ، محبت ، دانش و تخصص خود را از سرزمینمان دریغ نکنیم.
محل اقامت: همه جای استان سیستان و بلوچستان
تماس:

Re: سامان (سكه دوزي)

پست خوانده نشده توسط Admin »

عموماً از سكه دوزي براي تزئين رويه ي رختخواب پيچ و يا زينت اتاق استفاده مي گردد. در گذشته اي نه چندان دور سكه دوزي در خانواده بلوچ نقش صندوق پس انداز راد اشته است. بدين صورت كه زنان هنرمند بلوچ در مواقع گشاده دستي و رفاه مازاد درآمد خانواده را تبديل به سكه كرده، و از آن در سكه دوزي استفاده مي نموده اند، و در مواقعي كه خانواده دچار تنگدستي است از سكه هاي پس انداز شده كمك مي گرفته اند.
چه ایده ی جالبی.خیلی با سلیقه :)
((موج ها را کسی به صف کرده ست
موج ها ياغيان دريايند
باز دريا دوباره کف کرده ست))
سه کایی از پیام سیستانی
اگه لاگین هستی کلیک کردن بر روی دکمه ی "ارسال تقدیر" (همین زیر) هیچ کاری نداره ;) زودباش کلیک کن دیگه ... :D
آواتار کاربر
sonia
نماینده سرزمین دریا و کویر
نماینده سرزمین دریا و کویر
محل اقامت: ایران

Re: سامان (سكه دوزي)

پست خوانده نشده توسط sonia »

خیلی جالب بود چه زتان خوش فکری
khaleddehvari نوشته شده:سكه دوزي در بلوچستان ايران داراي ويژگيهاي منحصر به فردي است، كه آن را از سكه دوزي كشورهاي همجوار متفاوت مي نمايد.

میشه بگید فرق سکه دوزی های بلوچستان خودمون با کشورهای همجوار در چیه؟
ممنون میشم
درد من حصار برکه نیست،
درد من زیستن با ماهیانی است
که فکر دریا به ذهنشان خطور نکرده است ...
ارسال پست

بازگشت به “صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان”